لینک های دسترسی

Breaking News

داکتران پاکستانی به اتهام تجارت غیرقانونی اعضای بدن گرفتار شدند


شماری از پاکستانی‌ها به دلیل فقر، یک گردۀ خود را در بدل پول ناچیز می فروشند

مقام‌های پاکستانی می‌گویند که یک حلقۀ تجارت اعضا را که مشتمل بر دو داکتر و سه همکارشان می باشد، دستگیر کرده اند.

محمد حامد، کارمند ادارۀ تحقیقات فدرال پاکستان، گفته است که این دو داکتر به گونۀ غیرقانونی در یک منزل در شهر لاهور شفاخانه ساخته بودند. قرار است که مظنونان این قضیه روز دوشنبه در محضر محکمه حاضر شوند.

آقای حامد گفته است که این پنج نفر روز یکشنبه در حالی دستگیر شدند که یک اهدا کننده و یک دریافت کنندۀ گرده نیز در کلینیک حاضر بودند که آن دو نیز تا کنون در توقیف به سر می برند.

حامد گفته است که دریافت کنندۀ گرده پنج میلیون کلدار پاکستانی پرداخته بود، حالانکه از این پول به گفتۀ وی فقط ۱۳۰ هزار کلدار به اهدا کنندۀ گرده داده شده بود.

پاکستان قوانین سختگیرانه را برای جلوگیری از تجارت اعضای بدن نافذ کرده است. گزارش رسانه‌های پاکستانی حاکی است که شمار زیاد مردم در آن کشور همه ساله به خاطر فقر، گردۀ شان را می فروشند.

بر اساس آمار سازمان جهانی صحت همه ساله هزاران نفر از اروپا، امریکا و استرالیا برای خریداری و پیوند ارزان گرده به پاکستان، هند و سایر کشورهای فقیر می‌آیند. سالانه حدود ۶۳ هزار پیوند گرده در جهان صورت می گیرد.

سازمان جهانی صحت گزارش داده است که حدود ۱۰ درصد اهدا کنندگان گرده در جهان از کشورهای رو به انکشاف بوده و وابستگی و قرابت با دریافت کنندۀ گردۀ شان نمی داشته باشند.

XS
SM
MD
LG