لینک های دسترسی

Breaking News

شورای عالی صلح خواستار همکاری ایران شده است


شورای عالی صلح افغانستان از ایران خواسته است که "منحیث یک کشور همسایه، در روند صلح همکاری کند".

اسدالله بارکزی، معاون سخنگوی این شورای، به صدای امریکا گفته است "از هر چینلی که آنان (ایران) میتواند، طالبان مسلح را تشویق کنند و یا آن کشورهای را تشویق کنند که بر طالبان مسلح تاثیر داشته میتوانند، تا در روند صلح افغانستان همکاری کنند".

دفتر سخنگوی شورای عالی صلح این سخنان را در حالی ابراز داشته که عمر داودزی، رئیس دارالانشای این شورای امروز (شنبه ١٦فبروری) به تهران رفته و با جواد ظریف، وزیرخارجۀ ایران دیدار کرد و قرار است فردا با مقامات شورای امنیت ملی آن کشور نیز دیدار کند.

شورای عالی صلح گفته است که وزیرخارجۀ ایران از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان ها حمایت کرده و از همکاری تهران اطمینان داده است.

در عین حال، اعضای ولسی جرگۀ شورای ملی میگویند که در این اواخر ایران روابط خوبی با طالبان برقرار کرده و به همین دلیل تهران میتواند که در روند صلح همکاری مؤثر داشته باشد.

داود کلکانی، معاون کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه به صدای امریکا گفت "هرقدر که بتوانیم باید میان کشورهای همسایه و منطقه یک اجماع واحد را بوجود بیاوریم تا آنها برای صلح در افغانستان کوشش کنند و مذاکرات بین الافغانی را ترجیح دهند و آن را تقویه کنند".

عمر داودزی در حالی به ایران سفر کرده که دور پنجم مذاکرات صلح میان گروۀ طالبان و ایالات متحده به روز سه شنبه گذشته (١٢فبروری) در دوحه پایتخت قطر پایان یافت.

آقای داودزی در تلاش برای ایجاد یک اجماع منطقوی در مورد صلح افغانستان، قبل از به کشورهای پاکستان و چین نیز سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG