لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون: تلفات غیرنظامیان افغان 'شدیداً' افزایش یافته است


وزارت دفاع ایالات متحده گزارش داده است که تلفات غیرنظامیان افغان در جریان شش ماه، از یکم دسامبر ۲۰۱۷ تا ۳۱ می ۲۰۱۸، در مقایسه با عین محدودۀ زمانی در یک سال پیش از آن، ۷۳ درصد افزایش یافته است.

پنتاگون در گزارشی به کانگرس ایالات متحده آمار تلفات غیرنظامیان افغان را در این مدت، بیش از ۴۲۲۰ نفر ارایه کرده که یک چهارم آن کشته و سه چهارم دیگر زخمی شده است.

هرچند، ماموریت ملل متحد در افغانستان یا یوناما، در گزارش سه ماه نخست سال روان میلادی در مورد تلفات ملکی در افغانستان گفته است که از یکم جنوری تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۸ کم از کم ۷۶۳ غیرنظامی افغان کشته و ۱۴۹۵ نفر دیگر زخمی شده است که کماکان با آمار تلفات در عین مدت در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ در یک سطح قرار دارد.

همچنان در این گزارش آمده است که تلفات منسوبان قوای امنیتی و دفاعی افغان در جریان گزمه و عملیات تلاشی حدود ۱۴ درصد افزایش یافته، اما در گزارش آمده است که تلفات قوای مسلح افغانستان در جریان عملیات جنگی کاهش یافته است. با اینحال، آمار دقیق تلفات قوای مسلح افغانستان در این گزارش مشخص نشده است.

مقام‌های امریکایی در گذشته گفته بودند که آمار تلفات اردو و پولیس افغانستان رو به کاهش است، اما بر اساس گزارش پنتاگون، اعتدال هوا در زمستان گذشته سبب شد تا طالبان در تقریباً سرتاسر افغانستان عملیات خود را بر ضد قوای افغان ادامه دهند که این امر موجب افزایش تلفات نظامیان افغان شده است.

افزون بر این، گزارش وزارت دفاع امریکا حاکی است که مسکو راه هایی را جستجو می کند تا از نفوذ ایالات متحده در منطقه بکاهد.

بر بنیاد این گزارش، مسکو با حمایت از طالبان، پخش معلومات غلط در مورد حمایت امریکا از داعش و انتشار اطلاعات دروغین در مورد اهداف امریکا در افغانستان و ترغیب کشورهای آسیای مرکزی به عدم همکاری از تلاش های امریکا و ناتو برای تامین ثبات، در صدد کاهش نفوذ امریکا در منطقه است.

XS
SM
MD
LG