لینک های دسترسی

Breaking News

آمادگی پنتاگون به تقویت قوای شورشیان سوری


روزنامه نیویارک تایمز از قول چهار مقام برجستۀ وزارت دفاع و اداره براک اوباما نقل کرده نوشته است که این پلان تجدید قوا به تعقیب حمله ۳۱ جولای رخ داد که در آن ۵۴ شورشی تحت حمله اعضای جبهه النصره که با القاعده رابطه دارد واقع شدند.

بر اساس برخی از ارزیابی ها شورشیان سوری در برابر این حمله آمادگی کافی نداشتند، تعدادشان اندک بوده، از حمایت مردمان محل برخوردار نبوده و در روزهای عید که بسیاری از جلبی ها برای دیدن اقارب شان در رخصتی بودند این حمله رخ داد.

از میان گزینه هایی که برای بهبودی این برنامه ۵۰۰ میلیون دالری در نظر گرفته شده توسعه قوا، تغییر محل استقرارقوا، اطمینان از حمایت محلی و بهبودی استخبارات می باشد.

این برنامه آموزشی و تجهیزاتی را قوای خاص ایالات متحده و مربیون ایتلاف در ترکیه و اردن به پیش می برند. این برنامه از آنچه اداره استخبارات مرکزی یا سی آی ای به پیش می برد، متفاوت است.

به سبب پروسه مشکل تصفیه یی از میان هزاران کاندید برای آموزش دادن قوای ضد حکومت سوریه، تنها چند تن محدود پذیرفته می شود. بعد از یکسال حامیان این برنامه به این نتیجه رسیدند که از هدف تعین شده ۵۰۰۰ جنگجو خیلی دور اند.

جیمز جفری، سفیر سابق که اکنون دانشمند شناخته شده در انستتیوت پالیسی شرق نزدیک می باشد می گوید که این برنامه به قدرکافی جدی نمی باشد تا در برابر هزاران جنگجوی دولت اسلامی در سوریه مقابله کرده بتواند.

جیمز جفری می گوید "نظامیان گروه دولت اسلامی را مقید می سازند و وظیفه شان را بخوبی به پیش می برند لیکن تنها این مساعی نظامی نمی تواند گروه دولت اسلامی را نابود سازد. ما برای سالها سوری هارا از طریق کمپاین سی آی ای تجهیز می کنیم تا آنان برعلیه رژیم بشارالاسد بجنگند. حالا این یک ماموریت جدید پنداشته می شود. آنان باید علیه دولت اسلامی دست بکار شوند ولی ما برای آن کاری را انجام نمی دهیم. ازین سبب ما صرف به ۵۰ فرد تقلیل می یابیم. این یک برنامه نیم ملیاردی دالری است. باید ۵۰۰۰ جنگجو تا حال فراهم می شد."

به اساس گزارش نیویارک تایمز، بخشی از این برنامه به خوبی کار داد و آن فراهم ساختن پوشش هوایی برای شورشیان در زمان وقوع حملات آنان بود.

نیویارک تایمز می نویسد طیاره های بی پیلوت "پریدیتور" خود را به موقع به پایگاه شورشیان ضد رژیم درشمال شرق سوریه زمانیکه جبهه النصره به آنها حمله می کنند میرساند و ده ها تن از حمله آوران را از پا در می آورد.

درعین حال نگرانی فزاینده ایالات متحده در مورد پلان های روسیه در سوریه وجود دارد، ازغین سبب این کشور از یونان خواسته است تا مانع استفاده روسها از حریم فضایی اش گردد. وزیرخارجه یونان می گوید بر این درخواست غور می کند.

گزارش های رسانه ها نشان می دهد که فعالیت های روسیه ممکن بخشی از طرحی برای حمایت از حکومت اسد یا طرحی باشد برای جنگیدن با دولت اسلامی.

هفته گذشته جاش ارنست سخنگوی قصر سفید گفت که ایالات متحده از جابجایی پرسونل نظامی و طیاره های روسی در سوریه باخبراست.

آقای ارنست گفت "تنها همین قدر می گویم که به طور عموم هرنوع حمایت از رژیم اسد به هرهدفی که باشد خواه این حمایت از طریق پرسونل نظامی، فراهم ساختن طیاره ها، اسلحه ویا تمویل باشد، این نه تنها بی ثباتی را تقویت می کند بلکه نتیجه برعکس می دهد. ایالات متحده ایتلافی را رهبری میکند تا همه را علیه دولت اسلامی بسیج کند و بنابرین ازهمین طریق از کمک روسها استقبال می کند. ایالات متحده در عین حال از انتقال قدرت سیاسی از طریق دپلوماتیک پشتیبانی میکند. لهذا، ما از هرنوع سهم روسیه درین راستا استقبال می کنیم."

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده اخیرا از گزارشهایی مبنی بر تشدید فعالیت های نظامی روسیه در سوریه نگرانی خودرا به سرگی لاوروف وزیرخارجه روسیه ازطریق تیلفون بیان داشت.

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه چهارم سپتمبر گفت کشورش به عساکر سوری حمایت آموزشی و لوژستیتکی را فراهم کرده لیکن هنوز قبل از وقت است که روسیه در مورد شمولیت مستقیم اش برضد گروه دولت اسلامی درسوریه کدام اقدامی به عمل آورد.

XS
SM
MD
LG