لینک های دسترسی

واکنش مختلط مردم از مسدودی راه مواصلاتی اکمالات ناتو

  • ضیاالرحمن حسرت - ننگرهار

مسدودی شاهراى خيبرپشتونخواه بروى اکمالات ناتو توسط تحريک انصاف و جماعت اسلامى پاکستان، براى تجار افغان و مسافرين اين شاهرا مشکلات جدى را ببار آروده است.

در بین لاری های اکمالات قوای ائتلاف، لاری های تجار افغان نیز گیر مانده و کسبه کاران افغان از نبود فعالیت اقتصادی شکایت دارند.

رانندگان وسايط می گويند که لاری های شان در جاده های پشاور تا تورخم توقف داده شده و و ازدحام ترافیک را در شاهراه پشاور تا مرز افغانستان بیش از حد ساخته است.

ایوب دانش، یکی از رانندگان لاری ها در مسیر این راه به رادیو آشنا گفت "مال تجار ایستاده است در هر جای... نفر های عمران خان نمی ماند."

کسبه کار های افغان می گویند تراکم لاری ها در آن سوی مرز منجر به کاهش فعالیت های شان در این سو گردیده و مشکلات اقتصادی آنها را بیشتر ساخته است.

انتقال مواد تداکراتی ناتو از پاکستان به افغانستان باعث ایجاد مشکلات امنیتی در این شاهراه – اعم در جانب پاکستان و افغانستان – می گردد. تندروان همواره تلاش می کنند لاری های اکملاات ائتلاف را به آتش بکشند.

بهبودی امنیت؟

اما عدۀ مسافر های این راه اکنون می گویند از زمانی که راه مواصلاتی به روی لاری های اکمالات ناتو مسدود شده، امنیت راه بهبود یافته و تهدید ها نیز کاسته شده است.

حسام الدین شفق، یکی از عابرین این مسیر به رادیو آشنا گفت "از وقتیکه کاروان ها ناتو توقف یافته، امنیت راه بسیار خوب شده، زیرا در گذشته (موجودیت لاری های اکمالاتی) مشکلات زیادی را ایجاد می کرد."

در گذشته نيز مسير اکمالاتی ناتو – افغانستان به روی نيرو های آن پيمان مسدود شده بود و ايالات متحده امريکا بااستفاده از راه هوايی – هر چند هزينۀ گزافی بر می داشتد – آن مشکل خود را مرفوع ساخت.

سخنگوی وزارت دفاع ايالات متحده گفته است که توقف کاروان های اکمالاتی ناتو از مسير خيبرپشتونخواه به طور داوطلبانه صورت گرفته، تا از مصئونیت راننده ها و قراردادی های قوای ائتلاف تأمین شده بتواند.

حزب تحریک انصاف عمران خان در احتجاج به حملات طیاره های بدون سرنشین ایالات متحده در پاکستان راه مواصلاتی را مسدود کرده است. حزب عمران خان – که اقتدار خیبرپشتوخواه را به عهده دارد – بر حکومت مرکزی پافشاری کرده تا با احتجاج کنندگان پیوسته خواستار توقف فوری حملات هوایی امریکا شود.

حکومت مرکزی پاکستان ظاهراً با حملات طیاره های بدون سرنشین مخالفت کرده آنرا تخطی از تمامیت ارضی پاکستان می خواند، اما با مسدودی راه تداکرات ناتو نیز توافق ندارد و می گوید که چنین کار، پاکستان را در سطح بین المللی منزوی می سازد.
XS
SM
MD
LG