لینک های دسترسی

Breaking News

فراریان جنگ مراوی در برگشت به شهر با چه مواجه میشوند؟


پس از آن که نیرو های امنیتی فلیپین، شهر مراوی را از وجود تندروان مرتبط با داعش تصفیه کردند و رئیس جمهور فلیپین آن شهر را آزاد شده اعلان کرد، باشندگان فرار یافته از جنگ، اکنون به خانه های شان برمیگردند. اما با برگشت به محلات شان، آزمون تازه ای را در جلو خود در می یابند.

بیش از ۷۰۰ خانواده از روستای باساک ملوتلوت، در حومه شهر مراوی که به تازگی از حضور داعش تصفیه شد، به خانه های شان برگشتند. برخی از آنها شکایت دارند که خانه هایشان مورد چور و چپاول قرار گرفته است.

وزارت امداد رسانی فیلپین در تلاش رسیدگی به عودت کنندگان است. زهرایدا تنگولتاها، رئیس عمومی خدمات اجتماعی منطقه، میگوید که همۀ برگشت کنندگان، مستحق دریافت بسته های کمکی نیستند.

صلاح الدین، یک باشندۀ منطقه که تازه برگشته، میگوید: "به نظر می رسد که کسی به خانۀ ما دستبرد زده است، نمیدانیم و مطمئن نیستیم که چرا، شاید آنها سعی داشتند چیزی را پیدا کنند."

طبق گزارش رسانه های محلی، اردو ادعای آن را که برخی از سربازان آنها، خانه ها را درجریان عملیات پاکسازی ، چورو چپاول کرده اند، رد نموده است.

قرار است سر از فردا، دوشنبه الی چهارشنبه اول ماه نوامبر، ساکنان حداقل هشت روستای دیگر دور از منطقه اصلی نبرد در مراوی، به خانه های شان بازگردند.

طی نبرد پنج ماهه برای بازپس گیری مراوی از تصرف تندروان مرتبط با داعش، بیش از ۱۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. این واقعه رئیس جمهور فیلپین را واداشت تا الی ۳۱ ماه دسامبر، حاکمیت نظامی را در مراوی اعلام کند.

XS
SM
MD
LG