لینک های دسترسی

Breaking News

واکسیناتوران زن در ننگرهار خواستار دائمی شدن کارشان شدند


واکسیناتوران زن از مسوولین ریاست صحت عامۀ ننگرهار می‌خواهند تا آنان را به شکل دایمی استخدام کنند.

این واکسیناتوران می‌گویند می‌توانند نسبت به مردان تأثیرگذارتر باشند و به راحتی پیام محو بیماری پولیو را به مادران برسانند.

در ننگرهار بیش از ۴۰۰۰ واکسیناتور زن در کمپاین‌های تطبیق پولیو با مسؤولین صحی همکاری دارند و به شکل قراردادی در هر دوره واکسین موقتاً استخدام می‌شوند.

این واکسیناتوران می‌گویند وزارت صحت عامه باید آنها را به شکل رسمی و دایمی در کمپاین‌های واکسین پولیو استخدام کند تا بتوانند فعالیت‌های خود را تا محو مرض پولیو در این ولایت، ادامه دهند.

به باور این واکسیناتوران فعالیت‌های شان نسبت به مردان موثر خواهد بود؛ زیرا به آسانی می‌توانند پیام محو پولیو را به خانواده‌ها برسانند و مادران را قناعت دهند که کودکان شان را واکسین کنند.

لینا صداقت واکسیناتوری است که از مدت سه سال به این طرف به شکل مقطع‌یی در کمپاین‌های واکسین کار می‌کند؛ اما به صدای امریکا گفت به دلیل اینکه کارمند رسمی نیستند؛ اکثر اوقات پلان‌های شان تطبیق نمی‌گردد.

خانم صداقت می گوید "برای اینها باید کورس‌های شش ماهه دایر شود تا بتوانند به درستی واکسین را یاد بگیرند، بعد از او به فعالیت بروند که تا اینها بتوانند به شکل رسمی وظیفه اجرا کنند."

اما برخی دیگر از واکسیناتوران زن به این باور اند که آنان می‌توانند پیام محو بیماری پولیو را به هر منزل برسانند و شمار زنان مبارز در برابر پولیو را افزایش دهند.

زرلشت بهزاد واکسیناتور دیگری است که از مدت یکسال به این طرف در نقاط مختلف شهر جلال‌آباد و ولسوالی‌های سرخرود و بهسود واکسین پولیو را به کودکان تطبیق می‌کند.

خانم بهزاد در مورد تأثیرات فعالیت واکسیناتوران زن می گوید "نزد هر مادری که می‌رویم به خاطر واکسین پولیو، پیام خود را به همان مادران می‌رسانیم، هر خانه که ضرورت به این پیام دارد، آن را می‌رسانیم، چون فعالیت خانم‌ها نسبت به مردان بهتر است، به همین اساس ما می‌توانیم وقتی که به خانه‌ها برویم، بیشتر در مورد پولیو به خانم‌ها توضیحات و معلومات می‌دهیم".

داکتر علی‌گل مسؤول معافیت کتلوی در ریاست صحت ولایت ننگرهار به صدای امریکا گفت که در این ولایت چهار هزار واکسیناتور رضاکار همکاری می‌کنند که از این میان ۳۱۸ واکسیناتور زن در دوره‌های مختلف واکسین پولیو کار کرده اند.

اما علی گل در مورد استخدام دایمی این واکسیناتوران زن گفت "ما در ولسوالی بهسود برنامه امتحانی استخدام دایمی واکسیناتوران را راه‌اندازی کردیم، تلاش می‌کنیم که این برنامه آگاهی عامه موفق شود و واکسیناتوران علاقمندی نشان دهند تا رسماً استخدام شوند".

در مبارزات ضد پولیو زنان نسبت به مردان بیشتر سهم می‌گیرند و ریاست امور زنان این ولایت در هر دوره کمپاین ضد پولیو سهم خاصی دارد و پیام محو پولیو را منزل به منزل می‌رساند.

XS
SM
MD
LG