لینک های دسترسی

Breaking News

غنی از قربانیان حملات هوایی کندز عذرخواهی کرد


بر اساس گزارش یونوما، اکثر کشته شدگان حملۀ دشت ارچی را کودکان تشکیل می دهد

رئیس‌جمهور افغانستان از خانواده های غیر نظامیانی که ماه گذشته در حملات هوایی قوای افغان در دشت ارچی ولایت کندز کشته و زخمی شدند، عذر خواهی کرد.

ارگ با نشر اعلامیه ای گفته است "حکومت افغانستان به‌خاطر وقوع این رویداد معذرت می‌خواهد، زیرا تفاوت میان فتنه‌گران و حکومت قانونی همین است که حکومت قانونی از اشتباهاتی که در حق ملت صورت گرفته، معذرت می‌خواهد."

در حملات هوایی بر ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز که به تاریخ ۲ اپریل ۲۰۱۸ بر یک گردهمایی فارغین مدرسهء دینی صورت گرفت، دست کم ۳۶ نفر کشته و ۷۱ نفر زخمی شد.

هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان یا یوناما به تاریخ ۷ اپریل ۲۰۱۸ گزارش داد که ۳۰ تن از کشته شدگان و ۵۱ نفر از زخمیان این رویداد کودکان بوده اند.


یوناما همچنین گفته است که نمی تواند تایید کند که آیا کشته و زخمی شدگان این رویداد همه غیرنظامی بودند یا هم اعضای گروه طالبان.

گزارش یوناما همچنان حاکی است که "معلومات معتبر اضافی" در دست است که نشاندهندۀ ارقام بلندتر تلفات در این حملات می باشد.

در اعلامیۀ ریاست جمهور همچنین گفته شده است که رئیس‌جمهور غنی علاوه بر پرداخت جبران خسارات وارد شده به مدرسه "منار یادبود به نام شهدا و مسجد جامع برای مردم آسیب دیدۀ منطقه" اعمار می‌کند.

رئیس جمهور افغانستان در عین حال طالبان را متهم به عدم رعایت اصول جنگ در کشور کرده و گفته است که "جنگ اصول دارد، اما طالبان به هیچگونه اصولی پابند نیستند و حتی بالای مساجد، مردم عام، زنان، اطفال و اماکن عام‌المنفعه، حملات را انجام می‌دهند."

XS
SM
MD
LG