لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به همسایه‌ها: نگران مدیریت آب افغانستان نباشید؛ بلکه از آن حمایت کنید


در حال حاضر، ۳۵ درصد آب‌های افغانستان مدیریت نشده و به کشورهای همسایه سرازیر می‌شود

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به منابع آبی این کشور در چهارمین کنفرانس ملی سه روزه زیر نام "آب و انکشاف پایدار" گفت، افغانستان توقع دارد که همسایه‌گانش از مدیریت آب این کشور نگرانی نداشته باشند؛ بلکه از آن پشتیبانی کنند.

محمد اشرف غنی، در این نشست گفت که آب بزرگترین منبع درآمد افغانستان است؛ اما تا اکنون افغان‌ها از اهمیت و ارزش واقعی آن بی‌خبر مانده اند. او گفت که افغانستان با استفادۀ درست از منابع خود می‌تواند در مدت ۲۰ سال به یک رفاه و ثبات متوسط برسد.

آقای غنی گفت "لازم است که همه اطمینان داشته باشند که انکشاف آب‌های افغانستان به نفع مردم ما و منطقه است؛ چون اصول رهنمودی منافع مردم، نجات مردم از فقر و قوانین بین‌المللی مرتبط با آب را تشکیل می‌دهد. از این رو توقع ما از همسایه‌گان ما این است که از ایجاد بندها و شبکه‌های استفاده از منابع آبی، نگران نباشند، بلکه از آنها پشتیبانی کنند".

رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد که بدون مهار آب‌ها، مدیریت آب امکان‌پذیر نیست و در این راستا با تدوین چارچوب‌های حقوقی و قراردادهای مبتنی بر نفع دوجانبه و چندجانبه زمینۀ استفادۀ بهتر از منابع آبی فراهم خواهد شد.

به باور وی با ایجاد چنین میکانیزم، کشورهای بالاآب و پایین‌آب، به خوبی از آن استفاده می‌توانند و سبب توسعۀ همکاری‌هایی افغانستان و کشورهای منطقه می‌گردد.

حکومت افغانستان در بودجۀ امسال برای مدیریت آب نیز توجه کرده است که به گفتۀ رئیس جمهور این کشور در سال‌های آینده می‌خواهد هر حوزۀ دریایی خود را به حیث یک "سیستم" مدیریت کند.

افغانستان حدود ۷۵ میلیارد متر مکعب آب -۵۷ میلیارد متر مکعب آب سطحی و ۱۸ میلیارد متر مکعب آب زیر زمینی - دارد که ۳۵ درصد آن مدیریت نشده و به کشورهای همسایه سرازیر می‌شود.

افغانستان در ماه حمل امسال اعلام کرد که برای مدیریت آب‌هایش ۲۱ تا ۲۹ بند اساسی روی منابع دریایی اعمار می‌کند.

مشکلات سکتور آب

وزارت انرژی و آب افغانستان اعلام کرد که با وجود پیشرفت‌ها در بخش سکتور آب، هنوز هم مشکلاتی وجود دارد.

علی‌احمد عثمانی وزیر انرژی و آب در کنفرانس امروز گفت که افغانستان با داشتن حدود ۳۰۰ ملی‌متر بارندگی در سال، از کشورهای خشک و مواجه با کمبود آب به شمار می‌رود.

به گفتۀ وی، پراکندگی زمانی و مکانی بارندگی در افغانستان از مشکلات دیگری سکتور آب محسوب می‌گردد؛ در جاهایی که زمین زراعتی وجود دارد، بارندگی به موقع و منابع آبی وجود ندارد؛ ولی برعکس در جاهایی که منابع آبی و بارندگی وجود دارد، زمین‌های زراعتی کم است.

او گفت "مشکل سوم، تناسب جمعیت و بحران است... مشکل چهارم در کشور ما مدیریت آب و کنترول آب است. در حالی که در برخی حوزه‌های کشور با مواجه نیستیم، اما حجم ذخیرۀ آب به میزان ۷۰ متر مکعب در سال برای هر نفر، مشکل جدی در مدیریت منابع آب را نشان می‌دهد".

برای حل این مشکلات، وزارت انرژی و آب افغانستان، پلان مدیریت منابع آب را تدوین کرده است که به زودی آن را اعلام خواهد کرد.

در این پلان، سیاست آب، مدیریت آب و موجودیت منابع آبی شامل اند که بر تدوین ستراتیژی و پالیسی‌های جدید برای اصلاحات در سکتور آب تمرکز کرده است.

آقای عثمانی گفت که ایجاد و تقویت واحد آب‌های فرامرزی، مطالعات و مدیریت آن و میکانیزم تطیبق معاهدات نیز در این پلان گنجانده شده است.

امنیت پروژه‌ها، مهار سیلاب‌ها، ظرفیت‌سازی سکتور آب و موضوع مالی از دیگر بخش‌های پلان مدیریت منابع آب افغانستان است.

XS
SM
MD
LG