لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: اصلاحات در ادارات به شمول سکتور امنیتی باید به وجود بیاید


رئیس جمهور غنی حین سخنرانی خطاب به ملت

پس از حملات خونین انتحاری در چند روز اخیر کابل، رئیس جمهور افغانستان ضمن تایید کاستی مسولان حکومتی گفته است که اصلاحات در ارگان های حکومتی به ویژه سکتور امنیتی باید به وجود آید.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان با نشر اعلامیۀ گفته است "من مي پذيرم كه كاستی هايی در كار مسئولان وجود دارد. من قبول دارم كه بايد اصلاحاتي اساسي هم در دستگاه هاي امنيتي و هم در ديگر ادارات ما انجام شود، و این اصلاحات عنقریب عملی خواهد شد."

آقای غنی همچنین گفته است آنعده از مسوولان که در انجام وظايف خود كوتاهی كرده اند، در هر سطحی كه قرار داشته باشند، برخورد قاطع صورت بگيرد.

"ترورست های وحشی"

رئیس جمهور افغانستان، در این اعلامیه همچنین عاملان حملات اخیر در شهر کابل را "ترورست های وحشی" خطاب کرده و گفته است که آنان در تلاش ایجاد "تفرقه، بی اعتمادی و چند دستگی" میان مردم آن کشور اند.

آقای غنی گفته است که "آنان می خواهند تا فاصله ميان ملت و دولت، فاصله ميان يك قوم تا قوم ديگر، فاصله ميان بزرگان و جوانان، فاصله میان مرد و زن، فاصله ميان فعالان سياسی و بدنه اجتماعی و انواع شكاف هاي ديگر دهن باز كند، و جامعه ما را در خود فرو ببرد."

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به وضعیت جاری در کشور های لیبیا، سومالیا، مالی، یمن و سوریه که با جنگ داخلی و شورشگری مواجه اند، گفته است که "آنان }ترورست ها} تنها در پی كشتن مردم بي دفاع و بی گناه ما نيستند، بلكه هدف بزرگترشان برپا كردن آشوب و بلوای همگانی است،" بلوای که به گفتۀ آقای غنی در شماری از کشور های شرق میانه و افریقا جریان دارد.

اظهارات آقای غنی در حالی بیان شده است که قرار است حکومت افغانستان نشستی را تحت نام "پروسه کابل" به تاریخ ششم ماه جون میزبانی کند. انتظار می رود در آن نشست نمایندگان ۲۱ کشور و دو سازمان بین المللی اشتراک کنند.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به نشست "پروسۀ کابل" گفت که "اهداف دشمن و زمان اقدامات آنها، انتخاب شده است."

آقای غنی افزود "دشمن تمرکز خود را بر این نهاده است که با اعمال جنایتبار خود جنگ روانی را شدت ببخشد و سبب شود که احساسات مردم ما در جهت چند دستگی قرار گیرد و افغانستان فرصت های بزرگ خود را در عرصه جهانی از دست بدهد."

وحدت افغان ها

به منظور شکست آنچه آقای غنی از آن به نام "تلاش های شیطانی جنایتکاران" یاد کرد، رئیس جمهور افغانستان از مردم آن کشور خواست تا در روز های دشوار، در کنار هم باشند.

اظهارات آقای غنی پس از حملات انتحاری حین مراسم جنازۀ محمد اسلم ایزدیار، پسر معاون اول مشرانو جرگۀ أفغانستان که در مظاهرۀ روز جمعه در کابل جان باخته بود، بیان شد.

پس از حملۀ چهار شنبه گذشته، صد ها معترض با راه اندازی مظاهره، خواهان استعفای رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت افغانستان شدند، زیرا به گفتۀ معترضان، رهبران حکومت قادر به تامین امنیت شهروندان کشور نیستند.

در این اعلامیه آقای غنی همچنین گفته است "ما بايد بيدار باشيم تا دشمن خونخواری كه حتی به كودكان خردسال رحم نمی كند، و در هنگام نماز جنازه بر نمازگزاران حمله می کنند، فرصت پیدا کند تا از احساسات پاك مردم ما استفاده كند. ما بايد اجازه ندهيم به دامي بيفتيم كه آنان برای كشور ما پهن كرده اند."

XS
SM
MD
LG