لینک های دسترسی

Breaking News

پولیس افغان بیشتر از هر قوای دیگری تلفات می بیند و صدمه پذیر است


پولیس افغان بیشتر از هر قوای دیگری تلفات می بیند و صدمه پذیر است

روزنامه واشنگتن پست درشماره ٢٨ جولای به گزارش از اسوشیتد پرس می نویسد آن عده از منسوبین پولیس افغان که در جبهات جنگ می جنگند به تناسب عساکر افغان و قوای ناتو به رهبری امریکا بیشتر تلفات می بینند.

به نوشته روزنامه گفته می شود قوای پولیس در آینده به تلفات بیشتر مواجه می شوند زیرا به هر پیمانه عساکر خارجی خاک افغانستان را ترک می گویند به همان پیمانه پولیس افغانستان باید خلای آنها را پر نماید.

روزنامه می افزاید، در دو سال قبل تلفات پولیس درافغانستان ٢٧٧٠ نفر بوده اما تلفات عساکر افغان کمی بیشتر از ١۰۰۰ و از قوای ایتلاف ١٢٥٦ نفر وانمود شده است. در عین زمان، جراحات قوای پولیس نیز به همین پیمانه دوبرابر بوده است.

واشنگتن پست از قول دیوید پترییس قوماندان اسبق نیروهای امریکایی و ناتو درافغانستان می نویسد "وقتی از من پرسیده می شود که چه وقت افغان ها امنیت کشورشان را خودشان متقبل می شوند، جواب من اینست که آنها همین اکنون این کار را می کنند." پترییس این سخنان را در یک جلسه استماعیۀ سنای امریکا بیان داشته است.

پولیس افغان بیشتر از هر قوای دیگری تلفات می بیند و صدمه پذیر است
پولیس افغان بیشتر از هر قوای دیگری تلفات می بیند و صدمه پذیر است

روزنامه می افزاید، همیشه بالای پولیس افغانستان این الزام وارد می شود که فساد در آن عام است و اکثر افراد آن بی سوادند. آنها تنها شش هفته تحت تربیت قرارمی گیرند و کورس های سواد آموزی را تعقیب می نمایند. ازین لحاظ این پرسش به میان می آید که ایا قوای پولیس خواهد توانست نقش فزاینده خویش را به نحو احسن انجام دهد، یاخیر؟

واشنگتن پست می نویسد، افسران پولیس چنین انتقاد را می پذیرند اما می گویند که پولیس افغانستان تحت فشار شدید قراردارد. درحالیکه اردوی ملی افغانستان درجبهات داغ می جنگند، پولیس، محلاتی را که اردو به دست می آورد، امن می سازند، برعلاوه گزمۀ این ساحات را بدوش داشته و ازنفوذ حملات انتحاری جلوگیری می نمایند.

روزنامه از قول حنیف اتمر، وزیر اسبق داخله افغانستان، می نویسد که می گوید، با انکه در صفوف پولیس فساد وجود دارد اما منتقدین این حقیقت را از یاد می برند که پولیس با چالش های جدی مواجه می باشد و قربانی میدهد.

واشنگتن پست می نویسد به همین منوال زمری بشری، نطاق سابق وزارت داخله، می گوید پولیس جلو کشت کوکنار را می گیرد وبه این سبب دشمنی دهقانان را متقبل می شود، با قاچاقبران مواد مخدره دست و پنجه نرم می کند و دایم با اشخاص غیر مطلوب سر و کار دارد.

روزنامه از قول بسم الله محمدی، وزیرداخل، نوشته است که می گوید نیروهای پولیس با بم های کنارجاده مواجه اند و قربانی می دهند. اتمر باز هم می گوید که سالانه تلفات پولیس از ١٢٠٠ تا ١۴٠٠ نفر تخمین می شود، و اظهار امید می کند که با بهبود استخبارات و تجهیز نیروهای پولیس، تلفات در میان شان کاهش یابد.

XS
SM
MD
LG