لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات مقدماتی حیاتی جمهوریخواهان و دیموکرات ها


رقابت عمدۀ هشتم مارچ میان این چهار کاندید از دو حزب خواهد بود.

هیلری کلنتن، کاندید دیموکرات در میسیسی پی و دونالد ترمپ جمهوریخواه، توانست در انتخابات مقدماتی ایالت میسیسی پی و میشیگن از رقبای خود سبقت جویند.

مراکز رای دهی در ایالت میسیسی پی، ساعت هشت شب و میشیگن ساعت ۹ شب به وقت شرق امریکا مسدود گردید.

نتایج ابتدایی میشیگن برای دیموکرات ها نشان می دهد که برنی سندرز با تفاوت چند درصدی از هیلری کلنتن سبقت حاصل کرده است؛ اما، نتایج نهایی نشان دهندۀ رقابت تنگاتنگ میان این دو کاندید دیموکرات می باشد.

انتخابات مقدماتی هشتم مارچ جمهوریخواهان در ایالت های میشیگن، میسیسی پی، آیداهو وهاوایی راه اندازی شد.

پیروزی ترمپ در میسیسی پی و سبقت تا اندازه یی قابل ملاحظۀ وی در میشیگن، می تواند به گفتۀ کارشناسان مسایل سیاسی، یکبار دیگر مایۀ درد سر و نگرانی رقبای جمهوریخواه ترمپ و سایر اعضای برجستۀ آن حزب گردد که تلاش می ورزند به نحوی جلو سبقت و کسب نامزدی حزب را از وی در انتخابات ماه نومبر بگیرند.
نظرسنجی ابتدایی نشان می دهد ۹ نفر از هر ده ساکن ایالت های میشیگن و میسیسی پی از حکومت فدرال ناراض اند.

انتخابات مقدماتی هشتم مارچ دیموکرات ها در دو ایالت میشیگن و میسیسی پی برگزار شد.

مراکز رای دهی جمهوریخواهان در ایالت آیداهو ساعت ۱۱ شب به وقت شرق امریکا مسدود می گردد حالانکه مراکز هاوایی حوالی ۱ بعد از نیمۀ شب به روی رای دهندگان مسدود خواهد شد.

رقابت های انتخاباتی میان کاندیدهای حزب جمهوریخواه به مرحلۀ بسیار حساس خود داخل شده است. دونالد ترمپ در آخرین مراحل کسب نامزدی حزب جمهوریخواه قرار داشته و رقبای وی کم کم زمان را از دست می دهند.

کاندیدهای جمهوریخواه هشتم و پانزدهم مارچ را تنها در دست دارند تا بتوانند جلو سرعت ترمپ را در کسب نامزدی حزب جمهوریخواه بگیرند.

یکتن از رای دهندگان ایالت میسیسی پی حین رای دهی
یکتن از رای دهندگان ایالت میسیسی پی حین رای دهی

انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ امریکا روز سه شنبه نیز در چهار ایالت پیگیری شد.

هیلری کلنتن و دونالد ترمپ نهایت تلاش خواهند کرد تا رای ایالت میشیگن را از آن خود کنند. این در حالیست که شمار زیاد ساکنان آن ایالت را مسلمانان تشکیل می دهند و انتظار برده می شود که با توجه به موقف گیری اخیر آقای ترمپ در قبال مسلمانان، وی نتواند رای اکثریت آنان را کسب کند.

مهم‌ترین رقابت و البته بزرگترین پیروزی در انتخابات روز سه شنبه در ایالت میشیگن است که دارای ۵۹ نمایندۀ با رأی ایالتی است و هر کدام از داوطلبان به میزان آرای که به خود اختصاص خواهند داد، سهمی از این نماینده ها خواهند داشت.

همین روند در میسیسی پی، آیداهو و هاوایی که در مجموع ۹۱ رأی ایالتی دارند دنبال می‌شود.

تا به سه شنبه هشتم مارچ، دونالد ترامپ ۸۲ رأی ایالتی بیش از تد کروز، سناتور ایالت تکزاس کسب کرده و پیشتاز این رقابت‌ها در حزب جمهوریخواه است و مارکو روبیو و جان کیسک نیز با فاصله زیاد در رده سوم و چهارم قرار دارند.

انتخابات مقدمات دیموکرات ها

انتخابات مقدماتی روز سه شنبه برای داوطلبان دیموکرات، در ایالت های میشیگن و میسیسی پی برگزار می‌شود و بر اساس نظرسنجی‌ها، هیلری کلنتن در هر دو ایالت چانس بیشتری در مقایسه با برنی سندرز، یگانه رقیب خود، دارد.

هیلری کلنتن در انتخابات مقدماتی که تاکنون برگزار شده، موفق شده آرای ایالتی زیادی را به خود اختصاص دهد و از این نظر تا به سه شنبه هشتم مارچ، رقیب اصلی دونالد ترمپ جمهوریخواه در انتخابات ماه نومبر محسوب می‌شود.

خانم کلنتن و آقای ترمپ برای حفظ سبقت خویش به پیروزی در میشیگن نیاز دارند.
خانم کلنتن و آقای ترمپ برای حفظ سبقت خویش به پیروزی در میشیگن نیاز دارند.

هرچند ناظران انتخاباتی انتظار ندارند که انتخابات مقدماتی هشتم مارچ تغییر چندانی در وضعیت داوطلبان هر دو حزب ایجاد کند، اما با وجود آن ۱۵۰ نماینده یا رأی ایالتی برای جمهوریخواهان و ۱۷۹ رأی ایالتی برای دیموکرات ها، برای فاصله گرفتن نامزدهای پیشتاز از رقبای درون حزبی شان، اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر نامزدهای دو حزب عمدۀ جمهوریخواه و دیموکرات، نامزدهای مستقل نیز می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شرکت کنند، هرچند آنان از امکانات زیادی در مقایسه با نامزدهای حزبی برخوردار نیستند.

مطرح‌ترین چهره‌ای که احتمال شرکت او در انتخابات نوامبر امسال به عنوان کاندیدای مستقل می‌رفت، مایکل بلومبرگ سرمایه‌دار امریکایی و شاروال پیشین نیویارک بود که دوشنبه شب از عدم حضورش در انتخابات 2016 خبر داد.

XS
SM
MD
LG