لینک های دسترسی

Breaking News

پیشنهاد وضع تعزیرات جدید امریکا علیه روسیه و واکنش آلمان


آرشیف: هفتۀ گذشته جیمز کومی، رئیس پیشین FBI نیز در گانگرس امریکا در مورد احتمال مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده سخن گفت

پس از پیشنهاد کانگرس ایالات متحده مبنی بر وضع تعزیرات جدید در مقابل روسیه، اتحادیه اروپا روز جمعه تاکید کرد تا واشنگتن وضع تعزیرات جدید بر ضد مسکو را با آن اتحادیه، هماهنگ کند.

سخنگوی اتحادیۀ اروپا به خبرگزاری رویترز گفته است که هرگونه وضع تعزیرات بر روسیه باید در هماهنگی با اتحادیه اروپا صورت بگیرد تا از یک سو از تاثیرات آن اطمینان حاصل گردد و از سوی دیگر وحدت میان شرکای بین المللی حفظ گردد.

سنای ایالات متحده روز چهار شنبه وضع تعزیرات جدید علیه روسیه را تصویب کرد و دلیل آن اتهامات در مقابل مسکو است که آن کشور ممکن در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا، مداخله کرده است.

حال سنای ایالات متحده پیشنهاد تعزیرات را که علیه روسیه تصویب کرده است، آنرا به مجلس نمایندگان امریکا فرستاده است تا مورد تائید اعضای آن نیز قرار بگیرد.

بر اساس گزارش ها، پیشنهاد وضع تعزیرات که از سوی کانگرس ایالات متحده تصویب شده است، با اتحادیه اروپا که نزدیک ترین و بزرگترین متحد امریکا است، هماهمگ نشده است.

برخی از پروژه های انرژی روسیه نیز شامل تعزیرات پیشنهاد شده علیه روسیه می گردد. شامل کردن پروژه های انرژی روسیه موجب نگرانی آلمان شده است که در نتیجۀ چنین تعزیرات برخی از شرکت های اروپایی جریمه خواهد شد.پیشنهاد وضع تعزیرات جدید از سوی کانگرس ایالات متحده، موجب پاسخ جدی آلمان نیز شده است.

سخنگوی انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است که صدراعظم آن کشور به این باور است که اگر وضع تعزیرات بر روسیه به خاطر تامین منافع اقتصادی ایالات متحده صورت گرفته است، چنین اقدام نادرست است.

زیگمار گابریل، وزیر خارجۀ آلمان، نیز روز پنجشبنه بخشی از تعزیرات تصویب شده علیه روسیه را مورد انتقاد شدید قرار داد. آقای گابریل گفته است که وضع تعزیرات که از سوی سنای امریکا پیشنهاد شده است، شرکت های اروپایی را که از روسیه گاز طبیعی وارد می کنند، متاثر می کند و به صورت مستقیم ادعا کرده است که چنین اقدام موجب گسترش صادرات گاز امریکا می گردد.

سخنگوی صدراعظم آلمان نیز گفته است که خانم مرکل نگرانی های را که وزیر خارجۀ آن کشور مطرح کرده است، مورد قبول وی نیز می باشد.

وضع تعزیرات سنای امریکا بر ایران

در رای گیری روز پنجشنبه از ۱۰۰ سناتور امریکایی ۹۸ تن آن به حمایت از وضع تعزیرات جدید بر ایران نیز رای دادند.

در واکنش به این اقدام، تهران تصمیم وضع تعزیرات جدید علیه ایران را یک تخلف "غیرقابل انکار" از توافقات هسته یی کشور های بزرگ جهان به شمول ایالات متحده با ایران عنوان کرد.

رسانۀ دولتی ایران به نقل از علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد علی خامنه یی رهبر روحانی ایران نقل کرده که گفته است "کمیتۀ ایرانی که مسوول نظارت از قانون است، بدون شک این اقدام کانگرس امریکا را بررسی کرده و به آن یک پاسخ مناسب و معقول خواهد داد."

مجلس سنای امریکا روز پنجشنبه وضع تعزیرات جدید را روی برنامۀ میزایل های بالستیک و سایر فعالیت های ایران که به توافقنامۀ هسته یی ربط ندارد، تصویب کرد.

این قانون باید از جانب مجلس نمایندگان امریکا نیز تصویب شود و رئیس جمهور ترمپ آن را امضا کند تا جنبۀ عملی اختیار نماید.

XS
SM
MD
LG