لینک های دسترسی

Breaking News

منظور پشتین بالاخره به نشست کراچی رسید


منظور پشتین، رهبر تحریک تحفظ پشتون، پس از ساعت‌ها سفر و کم از کم دو بار توقیف شدن از سوی مقام‌های امنیتی ایالت سند، به نشست فعالان این جنبش در شهر کراچی رسید.

آقای پشتین که سوار بر موتر رهسپار شهر کراچی بود، در مسیر راه در پیامی از طریق صفحۀ فیسبوک خود گفت که مسوولان امنیتی پاکستان در مسیر راه مشکلاتی را برایش ایجاد کرده اند تا وی نتواند به گردهمایی تحریک تحفظ پشتون در کراچی برسد.

به گفتۀ فعالان تحریک تحفظ پشتون، ایجاد این مشکلات سبب شد تا آقای پشتین و همراهانش مسیری را که باید در پنج ساعت می‌پیمودند، در حدود ۲۰ ساعت بپیمایند.

در سلسلۀ مظاهرات در شهر های مختلف پاکستان، فعالان تحریک تحفظ پشتون روز یک شنبه (۱۳ می) گردهمایی بزرگی را در شهر کراچی سازماندهی کرده اند.

آقای پشتین در یک پیام ویدیویی گفت "پشتون‌ها استوار و بیدار باشید، امروز در شهر جبر جلسه داریم، ما در راه استیم، خود را می‌رسانیم".

در همین حال، احتشام افغان، یکی از اعضای تحریک تحفظ پشتون در شهر کراچی گفته است که مسوولان امنیتی در شهر فضای رعب و هراس را ایجاد کرده و به شرکت کنندگان راهپیمایی این جنبش هشدار مرگ داده اند.

آقای افغان گفته است که در مناطق پشتون نشین شهر کراچی قیود گشت و گذار وضع شده است تا به ادعای وی پشتون‌ها نتوانند در جلسۀ تحریک تحفظ پشتون شرکت کنند.

آقای پشتین در پیوند به این وضعیت گفت "ایجاد هراس عادت دیرینۀ آنان است، امروز رعب و دهشت بیشتری ایجاد کرده اند، اما ای مردم کراچی! اگر امروز این دهشت را نشکنیم، دیگر هرگز آن را از میان برداشته نمی‌توانیم".

قرار بود آقای پشتین توسط طیاره از اسلام آباد به کراچی بود، اما کم از کم دو شرکت هوایی به دلایل نا معلوم از انتقال وی امتناع کردند، تا اینکه وی سوار بر موتر رهسپار کراچی شد.

برگزار کنندگان گردهمایی تحریک تحفظ پشتون در کراچی هشدار داده بودند که جلسۀ آنان تا زمانی ادامه خواهد داشت که منظور پشتین در آن اشتراک و سخنرانی کند.

تصاویری که از سوی برگزار کنندگان و شرکت کنندگان گردهمایی کراچی در شبکه های اجتماعی نشر شده است، نشاندهندۀ اشتراک هزاران نفر در این جلسه است.

دفتر روابط عامۀ اردوی پاکستان روز جمعه با نشر خبرنامه‌ای گفت که قمر جاوید باجوه، لوی درستیز آن کشور، با رهبران تحریک تحفظ پشتون دیدار کرده و وعدۀ غور به خواست‌های آنان را داده است اما گفته است که شعارهای این جنبش قابل پذیرش نیست.

XS
SM
MD
LG