لینک های دسترسی

Breaking News

مظاهرات در بدخشان به خاطر کشته شدن ربانی


مظاهرات در بدخشان به خاطر کشته شدن ربانی

هزاران تن از حامیان برهان الدین ربانی، رئیس جمهور سابق افغانستان که به روز سه شنبه به قتل رسید، در ولایت بدخشان به رسم اعتراض به جاده ها ریختند.

اعتراض کنندگان در حالیکه در جاده ها راه پیمایی می نمودند شعارهای مرگ بر آی اس ای، و مرگ بر پاکستان را سر می دادند. آنان همچنان به تندروان هشدار دادند که انتقام خواهند گرفت.

صبغت الله، یک باشنده محل گفت "ما شجاعانه در مقابل دشمنان استاد ربانی ایستاده خواهیم شد زیرا استاد آدمی نبود که در یک راه نادرست رفته باشد. و ما از دشمنان وطن خویش هراسی نداریم. ما انتقام خواهیم گرفت."

کشتن آقای ربانی پیام قوی طالبان به مذاکرات صلح بود، و آخرین قتل در جمع کشتار مامورین و افراد سرشناس افغانستان بود تا مردم افغان را در مورد آینده شان نگران تر سازد.

ازآنجاییکه آقای ربانی یک تاجک تبار برجسته بود، قتل وی ممکن باعث تحریک تفرقه قومی شود، که این امر بیشتر باعث توقف پروسه صلح می شود. پروسه ای که تاکنون شواهد محدودی از گام های محکم در راستای مذاکرات به ثمر گذاشته است.

گردهمایی در کابل

در شهر کابل، به روز چهارشنبه، جمعیتی که عکس های برهان الدین ربانی را با خود حمل می کردند، در سرک خارج از خانه وی اجتماع نمودند و مامورین حکومتی با تدابیر شدید امنیتی غرض ادای احترام به منزل وی رفتند.

یک سخنگوی حزب جمعیت اسلامی آقای ربانی به آژانس خبری فرانسه گفت که تشییع جنازه آقای ربانی شاید پنجشنبه و یا جمعه برگزار گردد.

مامورین ناتو دو بم گذار انتحاری را مسؤول این حمله دانسته و می گویند آنان برای مذاکراه در مورد صلح نزد وی آمده بودند.

یک سخنگوی طالبان با ادعا مسؤولیت این حمله به آژانس خبری رویترز گفت که آنان دو جنگجویی بسیار هوشیار و ورزیده را برای ارتباط گیری با ربانی آماده ساخته بودند.

XS
SM
MD
LG