لینک های دسترسی

Breaking News

محقق: 'هیات مختلط' حمله بر مصلی مزاری را بررسی کند


محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه افغانستان یک روز پس از حمله بر مراسم سالیاد کشته‌شدن عبدالعلی مزاری، خواهان تعیین یک "هیات مختلط" به هدف بررسی این رویداد شد.

آقای محقق روز شنبه هفتم مارچ (۱۷ حوت) در یک نشست خبری مشترک با کریم خلیلی گفت که این هیات با حضور نماینده ارگ، ریاست اجراییه، پارلمان، نهادهای بین‌المللی و ستاد برگزاری مراسم ایجاد شود و چگونگی این حمله مسلحانه را رسیدکی کند.

آقای محقق افزود: "منابع مستقل ۷۰ شهید و بالای ۸۰ زخمی گفته اند. ایجاب می‌کرد که در چنین حادثه حکومت تکان می‌خورد. یک ماتم ملی اعلام می‌کرد، هیات تحقیقات معرفی می‌کرد. حتی این کار را نکردند. در بیانیه‌های شان نه تنها اطمینان از بررسی حادثه نداده اند، یاد هم نکرده اند".

آقای محقق ادعا کرد که "رده پایه‌های مشکوکی در این قضیه وجود دارد" و گفت: "کشتن مردم هزاره در افغانستان فرهنگ‌سازی می‌شود، یعنی کشته شوند، پروا ندارد".

او گفت که فرمانده پولیس کابل می‌خواست که بلند منزل‌های اطراف مصلی را بررسی کند؛ اما تعدادی از منسوبین نیروهای امنیتی "مانع آن شدند".

به گفته آقای محقق از همان مکانی که بررسی آن با ممانعت مواجه شده بود، بالای مردم گلوله‌باری شده است.

محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح نیز گفت که حکومت و نهادهای امنیتی نباید با این حادثه مانند حوادث قبلی برخورد کنند و چگونگی آن باید بررسی شود.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان به صدای امریکا گفت که آمار مجروحین حملۀ روز جمعه به ۷۸ نفر افزایش یافته است. در این حمله ۳۲ تن نیز کشته شده است.

این در حالی است که روز گذشته شورای امنیت ملی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای به مردم اطمنیان داده است که چگونگی این حمله توسط نهادهای ذیربط بررسی‌ خواهد شد.

XS
SM
MD
LG