لینک های دسترسی

Breaking News

آزادی مذهبی در افغانستان بهتر شده یا بدتر؟


موریتی یگانه کشیش کاتولیک در افغانستان است

یگانه کشیش کاتولیک در افغانستان می گوید که وضعیت موجود در کابل، بدتر از زمان جنگ های داخلی است.

کشیش جیسوپی موریتی مراسم انتخاب پاپ (رهبر کاتولیک های جهان) را از یگانه کلسیای کاتولیک در افغانستان، به دقت در تلویزون های جهانی چون الجزیره، مشاهد کرد. جریان انتخاب رهبر بیشتر از یک میلیارد کاتولیک های جهان، یک رویداد خبری بین المللی بود و گفته می شود که در شبکه های اجتماعی چون تویتر هم به صورت گسترده مطرح شد.

این کیشش ۷۵ ساله ایتالیایی یک کلسیای کوچکی را در پشت دیوارهای مقاوم-انفجار و تحت تدابیر امنیتی در داخل سفارت ایتالیا در شهر کابل، رهبری می کند.

تقریباً تمام کسانی که برای عبادت به این کلیسا می آیند، خارجی های مستقر در افغانستان هستند. بیشتر از ۹۹ در صد جمعیت افغانستان مسلمان است اما اقلیت های هندو، سیک، عیسوی و حتی یک یهود هم در این کشور بسر می برند.

انتخاب این کشیش برای موقف پاپ، یک ایتالیایی هموطن اش بود.

کاردینال های کاتولیک شام چهار شنبه، جورج بِرگوگلیو، یک کاردینال ارجنتاینی را بحیث پاپ جدید انتخاب کردند.

تبعیض میان شهروندان

کشیش مورتی می گوید اطمینان دارد که پاپ جدید برای تحکیم روابط واتیکان با جهان اسلام، تلاش خواهد ورزید.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، که بر مطابقت کامل بر شریعت اسلامی تاکید می ورزد، تغییر مذهب (اگر شهروند مسلمان افغانستان به دین دیگری گرایش ورزد) مستوجب جزای مرگ است. این مایه نگرانی جدی کشیش مورتی است.

جزای اعدام برای شهروندان غیرمسلمان افغانستان که به اسلام رو می آورند، تطبیق نمی شود و اینکار، به باور برخی ها، نوعی تبعیض میان شهروندان است.

موریتی از سال ۱۹۷۷ در افغانستان بسر برده است و به گفته یی خودش، تمام مصایب و تلخی های جنگ را دیده است. او در جریان جنگ های داخلی افغانستان در دهه نود میلادی، زخمی شد و آثار جراحات هنوز در وجود او دیده می شود.

کشیش موریتی به آژانس رویترز گفت "من جنگ های داخلی را اینجا در کابل دیدم، جنگ های گلبدین و مسعود را. هر روز و هر شب صدای انفجار بود اما من آنزمان را نسبت به وضعیت موجود ترجیح می دهم."

کشیش مورتی می گوید که شهر کابل به حدی تغییر کرده است که او نمی تواند با گذشته آنرا مقایسه کند. او گفت "این برای من غم انگیز است."
XS
SM
MD
LG