لینک های دسترسی

Breaking News

ابتلا به سرطان ملانوما و ارتباط آن با حالت مدنی افراد


بر اساس یک تحقیق تازه انجام شده در ایالات متحده، افراد متاهل در مقایسه با افراد مجرد ممکن زود تر متوجه ملانوما، یک نوع سرطان کشندۀ جلد، در بدن شان شوند.

پژوهشگران این تحقیق معلومات در مورد ۵۲۰۶۳ بزرگسالی را که بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در مراحل اولیه سرطان ملانوما در جلد شان تشخیص شده است، مورد مطالعه قرار دادند.

در این مطالعه، مجموعاً ۳۶۳۰۷ فرد متاهل، ۷۵۷۰ نفری که هیچگاه ازدواج نکرده اند، ۳۶۵۰ فردی که طلاق شده و ۴۵۳۶ بیوه، مورد بررسی قرار گرفته است.

سیامارون شارون از پوهنتون پنسیلوانیا در ایالت فلادلفیا، می گوید یکی دلایلی که افراد متاهل قادر می شوند به زودی متوجه سرطان جلد در بدن شان شوند، موجودیت همسران شان است که به زودی متوجه علایم مشکوک در بدن شریک زندگی شان می شوند.

به گفتۀ شارون "افرادیکه {زن و شوهر} با همدیگر روابط طولانی مدت دارند، به صورت مکرر متوجه جلد شریک زندگی شان می شوند به خصوص ساحاتی که فرد بیمار نمی تواند به آسانی آنرا ببیند—مثل پشت."

مقامات صحی ایالات متحده در سال های اخیر تلاش های گسترده را به خرج دادند تا مردم را تشویق کنند تا کمتر بدن شان را در معرض تابش آفتاب قرار بدهند و از کریم های ضد آفتاب استفاده کنند.

اما با آنهم مرگ و میر ناشی از ملانوما در سال های اخیر—۳۰ سال گذشته—در ایالات متحده رو به افزایش بوده است.

اگر سرطان جلدی ملانوما در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود، تقریباً همیشه می تواند تداوی شود. اما اگر این نوع سرطان به سایر قسمت های بدن انسان سرایت کند، این نوع سرطان می تواند موجب مرگ بیمار شود.

بر اساس گزارش انجمن سرطان ایالات متحده، ملانوما شایع ترین نوع سرطان جلدی به شمار نمی روند، اما موجب بیشترین مرگ و میر بیماران این مرض است.

این انجمن پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از ۹۱۰۰۰ نفر در ایالات متحده ممکن به سرطان ملانوما مبتلا شود که شامل بیش۵۵۰۰۰ مرد و بیش از ۳۶۰۰۰ زن می شود.

انتظار می رود که در سال ۲۰۱۸، حدود ۶۰۰۰ مرد و بیش ۳۳۰۰ زن مبتلا به این سرطان جان های شان را از دست بدهند.

XS
SM
MD
LG