لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف بار دیگر از افزایش موارد سوءتغذیه در افغانستان نگرانی کرد


یک مقام ارشد صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) در افغانستان با ابراز نگرانی می‌گوید که با گذشت هر روز، واقعات سوءتغذیه در میان کودکان در این کشور رو به افزایش است.

محمد آگ‌ایویا، نماینده یونیسف برای افغانستان، روز جمعه سوم جون (۱۳ جوزا) در تویتی گفت که همراه با مدیر تغذیۀ این صندوق از شماری شفاخانه‌ها در کابل و پروان دیدار کرده و وضعیت درمان کودکان بیمار به سوتغذیه در این شفاخانه‌ها را به بررسی گرفته اند.

آقای ایویا افزوده که است که آنان کودکانی را در این شفاخانه‌ها دیده اند که در حال جان دادن بوده اند.

او افزود: "من نگران افزایش شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه استم. همراه با مدیر بخش تغذیه یونیسف، کودکانی را دیدیم که از بین می‌رفتند و همین‌گونه مادران ناامید و ناتوان و کارکنان صحی فداکار را ملاقات کردیم."

هفته گذشته وزارت صحت عامهٔ حکومت طالبان گفت که در جریان سال روان میلادی، کم از کم ۳۶۰ کودک مبتلا به سوءتغذیه حاد در افغانستان جان باخته اند.

جاوید هژیر، سخنگوی این وزارت، به تاریخ ۲۵ می (چهارم جوزا) به خبرنگاران گفت که از آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی تا اکنون بیش از ۴۵۶هزار کودک مبتلا به سوءتغذیه به مراکز صحی جهت تداوی ثبت شده اند.

به گفتهٔ آقای هژیر، از جملهٔ تمام این کودکان، ۳۴۲هزار آن به سوءتغذیه متوسط و در حدود ۱۱۳هزار کودک دیگر به سوءتغذیه حاد مبتلا اند. او افزود که در جریان سال روان میلادی، ۹۱هزار مادر شیرده نیز با سوءتغذیه حاد و متوسط به شفاخانه‌ها مراجعه کرده اند.

این در حالی است که یک روز قبل از آن، صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) گفت که ۱.۱ میلیون کودک امسال در افغانستان با شدیدترین شکل سوءتغذیه حاد مواجه اند.

براساس گزارش یونیسف، این آمار تقریباً دو برابر رقم کودکان سوءتغذیه در سال ۲۰۱۸ می‌باشد. سال گذشته نیز این رقم اندکی کمتر از یک میلیون بود. یونیسف گفت که تعداد فزایندهٔ کودکان مبتلا به سوءتغذیه همه روزه در شفاخانه‌ها بستری می‌شوند.

محمد آگ‌ایویا، نماینده یونیسف برای افغانستان می‌گوید که شمار کودکان زیر پنج سال که در مراکز صحی با سوءتغذیه شدید بستری می‌شوند، به طور پیوسته افزایش یافته است. به گفتهٔ او، این رقم در ماه مارچ سال ۲۰۲۰ ملادی به ۱۶ هزار، در ماه مارچ ۲۰۲۱ به ۱۸ هزار و در ماه مارچ ۲۰۲۲ به ۲۸ هزار کودک افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG