لینک های دسترسی

وزیر دفاع امریکا در مورد خروج قوای امریکایی از افغانستان


رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده به یک روزنامه عمده امریکایی گفته است، خروج عساکر ایالات متحده از افغانستان در دوازده جولای ۲۰۱۱ یک امر لازمی است.

این مسئله گیتس را با جنرال دیوید پترییس، قوماندان بلند پایه نظامی در افغانستان، در یک موقف عجیبی قرار داده است.

در حالیکه هر دو شخصیت به ضرورت خروج تدریجی قوا توافق دارند، آنها در مورد قابلیت تغییر تاریخ خروج که از طرف رئیس جمهور اوباما تعین گردیده است، متوافق نیستند.

گیتس به روز دوشنبه به لاس انجلس تایمز گفت، هیچ سوالی در این مورد وجود ندارد که ما خروج قوا را در ماه جولای سال ۲۰۱۱ آغاز مینمائیم.

اما جنرال پترییس در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه تلویزیون ای بی سی گفت، خروج قوا از افغانستان در جولای سال ۲۰۱۱ مربوط به آن است که تا کدام اندازه امنیت در افغانستان تامین گردیده است.

پترییس گفت او به رئیس جمهور اوباما بهترین مشوره نظامی خود را میدهد و اگر تاریخ تعیین شده واقعبینانه نباشد، وی از گفتن آن اباء نمیورزد. او میگوید مبارزه با طالبان یک روند متفاوت است.

قرار است جنرال پترییس در ماه دسمبر ارزیابی پیشرفت جنگ را به کانگرس ایالات متحده ارائه نماید.

از سوی دیگر، طبق گزارش وکیل احمد احساس، خبر نگار رادیو آشنای صدای امریکا، جوزف بلاتز، سخنگوی قوای آیساف در کابل میگوید، خروج عساکر بین المللی از افغانستان وابسته به شرایط بوده و تا زمانیکه ارگان های امنیتی افغانستان توانایی تامین امنیت را نداشته باشند، "ما مردم افغانستان را تنها نخواهیم گذاشت".

آقای بلاتز به خبرنگاران گفت، مرحله ابتدایی خروج در حال ارزیابی قرار است، و تا زمانیکه دلایل درستی وجود نداشته باشد، این برنامه عملی نخواهد شد.

وی در مورد سخنان جنرال پترییس گفت، حضور نیرو های خارجی در افغانستان به خواست و تامین امنیت مردم این کشور ارتباط دارد.

او جنگ افغانستان را طولانی خوانده میگوید، راه اساسی این مشکل مبارزه دوامدار است.

بلاتز در مورد لغو شرکت های امنیتی خصوصی گفت، باید تقاضا ها برای شرکت های خصوصی امنیتی کاهش داده شود. به عقیده او تا زمانیکه ارگان های امنیتی خود کفا نشده اند، به این شرکت ها تا اندازه نیاز خواهد بود.

طبق یک خبر دیگر، به اساس معلومات صفحه انترنتی آی کژولتی دات اورگ از زمان مداخله نظامی به رهبری ایالات متدحه در سال ۲۰۰۱ تا کنون تعداد تلفات عساکر خارجی به دو هزار رسیده که از آن جمله ۱۲۲۶ نفر آن امریکائی است.

تلفات افراد ملکی نیز افزایش یافته است. در گزارشی که هفته گذشته به نشر رسید، ایالات متحده گفت در نیمه اول سال جاری تعداد تلفات و زخمیان در جریان جنگ ها ۳۱ فیصد افزایش یافته است. این ارقام شامل ۱۳۰۰ کشته و ۲۰۰۰ زخمی میباشد.

XS
SM
MD
LG