لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان جایی خطرناک‌ برای خبرنگاران زن


سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که از آغاز سال جاری میلادی یک دستیار خبرنگار در افغانستان کشته شده است

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که با توجه به وخیم‌ترین شدن وضعیت، افغانستان جایی خطرناک برای فعالیت خبرنگاران زن است.

سوفی بوسن، رئیس دادخواهی گزارشگران بدون مرز به صدای امریکا گفت که از آغاز سال جاری میلادی یک دستیار خبرنگار (ژورنالیست اسیستانت) در افغانستان کشته شده است.

به گفتۀ خانم بوسن، سال گذشته نیز سازمان گزارشگران بدون مرز، قتل سه خبرنگار افغان زن را در افغانستان ثبت کرده است.

او افزود "وضعیت خرابتر شده است، خبرنگاران زن مورد حمله فزیکی طالبان و داعش قرار می‌گیرند، فشار زیادی از سوی بالای آنان است و برخی اوقات این فشارها از سوی خانواده‌های آنان اعمال می‌شود".

رئیس دادخواهی گزارشگران بدون مرز، تأکید کرد که افغانستان از لحاظ مصؤونیت کاری برای خبرنگاران در بین ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۲۰ قرار دارد و مکانی خطرناک برای فعالیت‌های خبرنگاران به حساب می‌آید.

اما او افزود که افغانستان برای فعالیت خبرنگاران زن مکانی خطرناک‌تر نسبت به مردان است.

در همین حال، امروز نخستین مرکز حمایت از خبرنگاران زن در کابل به همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز گشایش یافت.

مقامات این سازمان، ایجاد این مرکز را برای پوشش قراردادن موضوعات خبری برای خبرنگاران زن، یک نیاز اساسی خوانده اند.

فریده نیکزاد مسؤول این مرکز گفت که با توجه به دشواری‌های وضعیت امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، عرصۀ کار برای خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن، تنگ‌تر شده است.

خانم نیکزاد گفت که از دو سال گذشته به این طرف، حضور خانم‌ها در رسانه‌های افغانستان کم‌رنگ شده است و به گفتۀ وی شمار خبرنگاران زن در رسانه‌های افغانستان، ۵۰ درصد کاهش یافته است.

او افزود "به مقایسه دو سال قبلی که من حضور پررنگ دختر خانم‌های ژورنالیست را در سطح رسانه‌ها در افغانستان می‌دیدم، متأسفانه امروز ما شاهد همچو یک حضور نیستیم".

مسؤول مرکز حمایت خبرنگاران زن گفت که این مرکز به هدف ظرفیت‌سازی مسلکی، برگرداندن خبرنگاران زن به مسلک شان و کاهش خشونت‌ها در برابر آنان، ایجاد شده است.

هرچند ارقامی دقیق از خبرنگاران افغان در هیچ نهادی ثبت نیست؛ اما بر اساس ارقام دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان، به صورت مجموعی شمار کارمندان رسانه‌یی به ۱۲۰۰۰ هزار تن می‌رسند که ۲۴۰۰ تن شان را زنان تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG