لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه دو دپلومات آلمانی را اخراج می‌کند


در واکنش به حکم یک محکمۀ آلمان مبنی بر اینکه روسیه دستور قتل یک فرمانده پیشین چیچینی در برلین را صادر کرده بود، مسکو دو دپلومات آلمانی را اخراج می‌کند.

وزارت خارجۀ روسیه روز دوشنبه ۲۰ دسمبر (۲۹ قوس) با نشر بیانیه‌ای گفت: "به سفیر آلمان اطلاع داده شد که دو کارمند دپلوماتیک سفارت آلمان در روسیه "افراد غیر قابل پذیرش" خوانده شده اند."

در بیانیۀ وزارت خارجۀ روسیه مشخص نشده است که این دپلوماتان آلمانی چه زمانی باید روسیه را ترک کنند.

وزارت خارجۀ روسیه همچنین گفته است که در پیوند با اخراج دو دپلومات روسی از برلین که هفتۀ گذشته اخراج شدند، مراتب "اعتراض شدید" خود را به حکومت آلمان ابراز کرده است.

یک محکمه در برلین هفتۀ گذشته وادیم کراسیکوف، شهروند روسیه را به جرم قتل تورنیک کاوتاراشویلی به حبس ابد محکوم کرد. کاوتاراشویلی که شهروند گرجستان بود در سال ۲۰۱۹ در یک پارک شهر برلین به ضرب گلوله به قتل رسید.

قاضی این محکمه حکم کرد که قتل کاوتاراشویلی در انتقامجویی از مخالفت و انتقاد وی از کرملین صورت گرفته است.

وزارت خارجۀ روسیه که پیش از این نیز از دست داشتن در قتل کوتاراشویلی انکار کرده بود، روز دوشنبه گفت که مسکو "اتهامات بی بنیاد و دور از واقعیت" محکمۀ آلمان را رد می‌کند.

در پی تصمیم مسکو مبنی بر اخراج دپلوماتان آلمانی، برلین گفت که این اقدام روابط میان دو کشور را "کشیده‌تر" می‌سازد. یک سخنگوی وزارت خارجۀ آلمان این اقدام روسیه را "کاملاً غیرموجه" خواند.

آلمان اندکی پس از صدور حکم محکمه در پیوند به قتل کاوتاراشویلی، دو دپلومات روسی را به خاطر عدم همکاری روسیه در تحقیقات مرتبط با این قضیۀ قتل اخراج کرد.

XS
SM
MD
LG