لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه دستور کاهش دپلومات های امریکایی را در مسکو داده است


آرشیف:مسکو همچنین تهدید کرده که هرگاه واشنگتن دیلومات های روسی را از امریکا اخراج کند، شمار بیشتر دپلومات های امریکایی را در آن کشور کاهش خواهد داد

وزارت خارجۀ روسیه روز جمعه دستور کاهش شمار دیپلومات های امریکایی را در آن کشور صادر کرد و گفت که این اقدام را در واکنش به تعزیرات ایالات متحده علیه روسیه، اتخاذ کرده است.

مجلس سنای ایالات متحده روز جمعه بستۀ جدید از تعزیرات مالی را علیه روسیه، ایران و کوریای شمالی تصویب کرد و غرض توشیح به دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، فرستاد.

لایحۀ جدید، رئیس جمهور ترمپ را از هر گونه اقدام مبنی بر کاهش و یا صرف نظر کردن از تعزیزات بر روسیه منع می کند، مگر اینکه کانگرس به آن توافق داشته باشد.

تعزیرات تازه تصویب شده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و حلقۀ داخلی وی را که متهم به فساد اداری و تخطی حقوق بشر اند، هدف قرار داده است. سکتور های عمدۀ اقتصادی روسیه مثل فروش سلاح و صادرات انرژی نیز شامل تعزیرات جدید می باشد.

هدف این لایحۀ جدید، اعمال فشار بر روسیه به خاطر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا و تهاجمات نظامی آن کشور در اوکراین و سوریه می باشد.

در واکنش به وضع تعزیرات جدید ، وزیر خارجۀ روسیه به سفارت ایالات متحده مستقر در مسکو دستود داد تا شمار دپلومات های خود را تا اول سپتمبر ۲۰۱۷ در آن کشور، کاهش بدهد. علاوه بر آن، روسیه یک محل تفریحی ایالات متحده را که در نزدیکی مسکو موقیعت دارد، مسدود خواهد کرد.

سرگی لافروف، وزیر خارجۀ روسیه، گفته است که شمار دپلومات های امریکایی در آن کشور به ۴۵۵ نفر کاهش خواهد یافت.

وزیر خارجۀ روسیه گفته است که هدف اقدام ایالات متحده بر ضد مسکو این است تا همکاری میان روسیه و سایر کشور ها محدود گردد.

مقامات مسکو همچنین تهدید کرده اند که هرگاه ایالات متحده تصمیم بگیرد تا هیات دپلوماتیک روسیه را از واشنگتن اخراج کند، شمار بیشتر دپلومات های امریکایی را در آن کشور کاهش خواهد داد.

ماریا اولسن، سخنگوی سفارت ایالات متحده در مسکو، گفته است جان تفت، سفیر امریکا در روسیه، از اقدام مسکو "مایوس" شده و آنرا مورد اعتراض قرار داده است. خانم اولسن همچنین گفته است که یاد داشت روسیه را جهت بررسی به واشنگتن، فرستاده شده است.

پس از جنگ سرد، روابط میان ایالات متحده و روسیه پس از آن در پائین ترین سطح قرار گرفت که مسکو در سال ۲۰۱۴منطقه کریمه در اوکراین را ضمیمۀ قلمرو خود کرد. پس از این اقدام، روسیه از جدایی طلبان در شرق اوکراین حمایت کرد و از آن به بعد تا حال حدود ۱۰ نفر در اوکراین کشته شده است.

اتهامات وارده در مورد مداخلۀ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده روابط میان واشنگتن و مسکو را بار دیگر از بهبود روابط میان دو کشور تا اندازۀ جلوگیری کرده است.

تصویب تعزیرات جدید بر ضد روسیه، موجب نگرانی شرکت های نفت و گاز امریکا نیز شده است، زیرا آنان می گویند که تطبیق چنین تعزیرات منافع آنان را در مسکو متضرر می کند.

کرملین قبلاً گفته بود که تعزیرات بر ایالات متحده را تا زمانی وضع نخواهد کرد که دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، لایحۀ تصویب شده را توشیح کند.

XS
SM
MD
LG