لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات افغان: 'در ولایت سمنگان فابریکه سمنت ساخته می شود'


مقامات افغان: 'در ولایت سمنگان فابریکه سمنت ساخته می شود'

محمد صدیق عزیزی، سخنگوی والی سمنگان، در مصاحبه ای با رادیو آشنا گفته است كه یک تیم کاری وزارت معادن و صنایع كشور به ولایت سمنگان آمده اند تا ساحه ای را برای ساختن یك فابریكۀ تولیدی سمنت در این ولایت انتخاب نمایند.

به گفتۀ وی این هئیت برای مدت چهار ماه در این ولایت مصروف تحقیقات و بررسی خواهند بود.

بنابر اظهارات آقای عزیزی در صورتی كه این فابریكه ساخته شود، هزاران تن از باشندگان این ولایت مصروف كار خواهند شد.

سخنگوی والی سمنگان ناامنی را یک پدیده مرتبط به بیکاری مردم خوانده می گوید در صورت گماشته شدن افراد به کار در تصدی سمنت ضمن انکشاف عرصه های بازسازی امنیت نیز در این ولایت تامین خواهد شد.

این در حالی است كه پیش از این خیرالله انوش، والی سمنگان، گفته بود طالبان مسلح به دلیل عدم دسترسی مردم به اشتغال، آنان را به صفوف خود جذب می كند.

در همین حال، شماری از وارد كنندگان و فروشندگان سمنت در سمنگان نسبت به كم بودن سمنت وطنی در بازارهای این ولایت شاكی بوده و گفته اند به همین دلیل آنان ناگزیراند تا سمنت های خارجی را وارد نمایند.

در حالی که بیشترین سمنت مورد نیاز در ولایت های شمالی از پاکستان وارد میشود تصدی سمنت غوری که در ولایت بغلان فعالیت دارد نیز از منابع عمده پخش سمنت در افغانستان به حساب می رود که به گفته کارشناسان امور اقتصادی افزایش استخراج سمنت در افغانستان در کنار رفع نیازمندی سمنت از کشورهای دیگر سبب ایجاد هزاران شغل نیز می شود.

XS
SM
MD
LG