لینک های دسترسی

Breaking News

سرتاج عزیز: طالبان نمی توانند کابل را تسخیر کنند


در حین حال، سرتاج عزیز گفته است که طالبان را نمی توان فقط با اِعمال زور شکست داد

سرتاج عزیز، مشاور روابط بین المللی صدارعظم پاکستان، در مصاحبه ای با صدای امریکا گفته است که گروه طالبان قادر نیست تا مناطق بزرگ و یا پایتخت افغانستان را به تصرف خود بیاورد، اما افراد این گروه قادر اند تا برای مدت طولانی به شورش شان ادامه دهند.

آقای عزیز در مورد گفت "طالبان شاید قادر به تسخیر قسمت اعظم افغانستان، یا پایتخت و یا سایر جا های عمده نباشد، اما آنان می توانند شورش را برای یک مدت بسیار طولانی ادامه دهند و مردم افغانستان هرچه زودتر به صلح نیاز دارند."

آقای عزیز همچنین از رهبران حکومت افغانستان خواست تا دست از مقصر خواندن اسلام آباد مبنی بر بدتر شدن اوضاع امنیتی افغانستان بکشند و در عوض پالیسی شان را در قسمت مذاکرات صلح و ختم شورشگری در افغانستان بازنگری کنند.

آقای عزیز همچنین ادعا کرد که مقامات افغاندر مورد طالبان اجماع سیاسی ندارند، زیرا به گفتۀ وی، در مورد اینکه آیا با طالبان به مثابۀ دهشت افگن رفتار صورت گیرد و یا طرف دخیل در سیاست های ملی، ابهام موجود است. به گفتۀ آقای عزیز، موجودیت ابهام در مورد گروه طالبان، تلاش های مذاکرات صلح را با مشکل مواجه کرده است.

این مقام ارشد حکومت پاکستان اضافه کرده است که نیرو های بین المللی در تلاش اند که افغانستان را در جلوگیری از دست یافتن طالبان به قلمرو وسیعتر کمک کنند، زیرا اگر آنان اراضی بیشتری را تصرف کنند، واضحاً که مایل به مذاکره نخواهند بود.

مشاور صدراعظم پاکستان همچنان تأکید ورزیده است که در برخورد با طالبان باید موضع متحدانه اتخاذ گردد و به آنها و سایر گروه ها یک پیام واضح داده شود که تمام جهان خواستار مذاکرۀ آنان با کابل است.

سرتاج عزیز این سخنان را در حالی ابراز میدارد که جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان، پس از حملات مرگبار هفتۀ گذشته در کابل، کندهار و هلمند، در یک مکالمۀ تیلیفونی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گفته بود که سود اتهام متقابل میان پاکستان و افغانستان، فقط به دشمنان صلح در منطقه میرسد و ادعاهای افغانستان مبنی بر موجودیت پناه گاهی امن تروریستان در پاکستان را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG