لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش عربستان برای پیشگیری از شیوع ایبولا در بین حجاج


حدود سه میلیون زایر حج به عربستان می رود

با فرارسیدن مراسم حج و شیوع ایبولا در غرب افریقا، مقامات عربستان سعودی تلاش دارد تا برای جلوگیری از شیوع ایبولا در آن کشور تدابیر لازمی را روی دست گیرند.

در تازه ترین اقدام، عربستان سعودی برنامۀ آزمایشات ایبولا را معرفی کرده است که در آن کارمندان صحی با لباس های مخصوص محافظتی تمام مسافرینی را در میدان هوایی بین المللی جده، مورد آزمایش قرار می دهند.

حدود سه میلیون زایر امسال برای ادای مراسم حج به عربستان می رود که شماری از آنان از کشور های غرب افریقا اند؛ جاییکه شیوع ایبولا جان بیش از ۲۶۰۰ نفر را گرفته است.

به مسافرینی که در میدان هوایی ملک عبدالعزیز می آیند پیش از پیاده شدن از طیاره ادویه تجویز می شود، همچنان این مسافرین باید یک پرسشنامۀ صحی را خانه پری کنند.

عبدالغنی المالکی، رئیس مرکز نظارت صحی در میدان هوایی بین المللی ملک عبدالعزیز در رابطه به نیازمندی آزمایشات مسافرین گفت که با این روش موارد مظنون بیماری ایبولا شناسایی شده و به آن رسیدگی می شود. او همچنان اضافه کرد که این روند واضح می سازد که تیم های صحی به چه پیمانه یی آمادۀ انجام این وظیفه اند.

مقامات سعودی به زایرین کشور های میزبان ایبولا اجازۀ سفر به عربستان را ندادند
مقامات سعودی به زایرین کشور های میزبان ایبولا اجازۀ سفر به عربستان را ندادند

فرهاد غزولی یکی از متصدیان بخش وقایه امراض در میدان هوایی ملک عبدالعزیز گفت که دسترسی به طیاره و آزمایش صحی زایرینی که از سراسر جهان به عربستان می آیند- به ویژه کشور های غرب افریقا- از مسؤولیت های تیم وقایه است.

کارمندان مرکز نظارت صحی در میدان هوایی ملک عبدالعزیز برای کشف اعراض ایبولا در نزد زایرین، از کمره های مخصوص استفاده کرده و ظاهراً مسافرین را مشاهده می کنند. به گفتۀ مسوولین اگر تثبیت شود که مسافری مصاب به ایبولا است، کارمندان یک تیم واکنش سریع او را به زودترین فرصت به شفاخانه انتقال خواهند داد.

عربستان سعودی به دلیل جلوگیری از شیوع ایبولا در جریان سال جاری به زایرین از کشور های سیرالیون، گینی و لایبریا ویزا صادر نمی کند. اما به زایرین نایجریایی اجازۀ اشتراک در مراسم حج را داده است.

سالانه هزاران زایر از افغانستان نیز برای ادای مراسم حج راهی عربستان سعودی می شوند. متخصصین صحی می گویند که برعلاوۀ اقدامات پیشگیرانۀ حکومات رعایت اصول بهداشت فردی، چون شستن دوامدار دست ها با آب پاک و صابون و محدود ساختن تماس با اشیا و افراد می تواند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ساری ایبولا کمک زیاد کند.

XS
SM
MD
LG