لینک های دسترسی

Breaking News

ریاض: سعودی از افراطگرایان در فرانسه حمایت نمی‌کند


عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان سعودی، گفته است که ادعای مردم در مورد حمایت ریاض از افراطگرایان واقعیت ندارد

این بحث ها در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در حالی مطرح شده است که در دو سال گذشته آن کشور شاهد حملات تندروان اسلامی بوده است و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواهان کنترول جدی تر منابع مالی برای مساجد در فرانسه شده اند.

چهار ماه به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی مانده است و فرانسوا فیون، نامزد دلخواه حزب محافظه کار، و مارین لوپن، از حزب جبهه ملی راست افراطی، هر دو در هفته های اخیر اظهارات را بر ضد کشور های خلیج بیان کرده اند.

هر دوی این نامزدان انتخابات ریاست جمهوری فرانسه گفته اند که روابط دو جانبه میان فرانسه و عربستان سعودی و قطر بازنگری شود و گفته اند که فرانسه روابط ناسالم با کشور هایی دارند که اندیشۀ افراطی اسلامی را در فرانسه تبلیغ می کنند.

در واکنش به اظهارات سیاستمداران فرانسه، عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان سعودی، گفته است که هرگاه کسی ادعا می کند که ریاض از افراطگرایان اسلامی حمایت می کند، آنرا به اثبات برساند. آقای الجبیر گفته است که هیچ کسی شواهدی را در دست ندارد تا نشان دهد که عربستان از افراطگرایان اسلامی حمایت می کند.

آقای الجبیر از ابراز نظر در مورد آنچه در مبارزات انتخاباتی فرانسه گفته شده است، خودداری کرد، اما تاکید کرد که در مورد عربستان سعودی سو برداشت صورت گرفته است. آقای الجبیر نا وقت روز دو شنبه به خبرنگاران گفت "مردم می گویند که عربستان سعودی افراطی است. عربستان سعودی متعصب است. عربستان سعودی نهاد های افراطی را تمویل مالی می کند و من همیشه می گویم که این واقعیت ندارد".

نیکولا سارکوزی، از حزب محافظ کار و رئیس جمهور پیشین فرانسه، و فرانسوا هولاند، از حزب سوسیالست و رئیس جمهور کنونی فرانسه، هر دو در حمایت از کشور های خلیج با اکثریت سنی قرار گرفته اند و در مقابل ایران، رقیب کشور های خلیج، نگرش خصمانه داشته اند.

چنین موقفگیری موجب انتقاد های شدید در داخل فرانسه شده است و تعدادی از قانونگذاران آن کشور گفته اند که پاریس تفکر کوتاه مدت را در پیش گرفته و در منطقه نسبت به مسلمانان شیعه، به سنی ها رجعت داده است.

بر اساس یک گزارش پارلمانی فرانسه در مورد تمویل مالی مساجد در آن کشور از سوی عربستان سعودی، آمده است که ریاض شماری از مساجد را در آن کشور تمویل مالی کرده است.

به گفتۀ مقامات سفارت عربستان سعودی در پاریس، دولت شاهی عربستان مجموعاً ۳.۷ میلیون یورو را به هشت مسجد در سراسر فرانسه تمویل کرده است و در عین حال معاشات ۱۴ امام را پرداخته است.

الجبیر گفته است که افراطگریان خواهان مکه و مدینه استند و مردم که فکر می کنند ما طرز تفکری را تمویل می کنیم که هدف شان کشتن ما است، "تصور کنند که ما یا بسیار ساده استیم و یا هم زیاد هوشیار نیستیم".

وزیر خارجۀ عربستان سعودی همچنین گفته است بهتر است تا سیاستمداران منتقد فرانسه به روابط قوی تجارتی، سیاسی و امنیتی میان دو کشور فکر کنند و مدیریت ریاض را در مورد مارکیت تیل، سرمایه گذاری و رشد اقتصاد جهان را به دیدۀ مثبت بیبینند.

XS
SM
MD
LG