لینک های دسترسی

Breaking News

انتظارات پادشاه عربستان سعودی از قصر سفید


بارک اوباما بار نخست در ماه جنوری امسال در ریاض با پادشاه عربستان سعودی ملاقات نمود.

این نخستین دیدار پادشاه عربستان سعودی از ایالات متحده می باشد که پس از درگذشت شاه عبدالله در ماه جنوری به قدرت رسید.

دیدار و گفتگو میان رئیس جمهور اوباما و پادشاه عربستان سعودی، نمی توانست از زمان پر سر و صداتر از امروز صورت گیرد که ائتلاف به رهبری ایالات متحده با شورشیان گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه می جنگد و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی مصروف نبرد با شورشیان حوثی در یمن است که حمایت ایران را با خود دارند.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی ایالات متحده، می گوید که در این مقطع زمانی با بسیاری انکشافات که در منطقه صورت گرفته جاییکه منافع هر دو کشور در آن نهفته است دیدار میان دو رهبر نهایت مهم و حایز اهمیت است.

ملاقات روز جمعه، نخستین دیدار مقامات امریکایی و سعودی از نشست چهاردهم ماه می است که رئیس جمهور اوباما، در نشست رهبران شورای همکاری کشور های خلیج حضور یافت و تلاش کرد هرگونه نگرانی آن کشور ها را در بارۀ توافق هسته یی با ایران فرو نشاند.

اطمینان از توافق هسته یی با ایران

اما سفر پادشاه عربستان سعودی درست چند روز پیش از رای گیری کانگرس ایالات متحده در مورد رد یا هم تصویب توافقنامۀ هسته یی با ایران صورت می گیرد.

سلمان الانصاری، تحلیلگر مسایل شرق میانه می گوید که عربستان سعودی یک متحد عمدۀ ایالات متحده در منطقه بوده و بدون شک می خواهد دیدگاه مشروط خود را در بارۀ حمایت از این توافقنامه بیان کند.

آقای انصاری می گوید"عربستان سعودی می خواهد اطیمنان حاصل کند که استفادۀ دوباره از سرمایه های راکد ایران در مجرا های تقویت اقتصادی آن کشور به مصرف برسد نه برای تمویل تندروان دهشت افگن در شرق میانه. اما در بارۀ خود توافقنامه، سعودی خواهان عملی شدن تمام شرایط مندرج در توافقنامه می باشد."

این تحلیلگر مسایل شرق میانه علاوه می کند که ایران برای عربستان سعودی و تمام کشور های منطقه بسیار مشکوک بوده و ما نمی توانیم در بسیاری موارد به ایران اعتماد کنیم.

اما انتونی کوردسمن، از مرکز مطالعات ستراتیژیک بین المللی به این باور است که بسیاری مردم در کشور های خلیج و در حقیقت تمام جهان عرب، در بارۀ موقف ایالات متحده در خلیج، توافقنامۀ هسته یی با ایران، آنچه در خصوص گسترش نفوذ ایران در عراق، یمن و شرق حوزۀ مدیترانه می گذرد نگران اند.

آقای کوردسمن به این باور است که مذاکرات با پادشاه عربستان به این خاطر حایز اهمیت است تا در بارۀ توافقنامۀ هسته یی ایران به ریاض اطمینان دهی کند.

سلمان انصاری در مصاحبۀ ویژه با صدای امریکا گفت که پادشاه عربستان سعودی در این سفر می خواهد از ایالات متحده این تعهد را به دست آورد که توافق هسته یی با ایران کاری به فعالیت های تندروان و شبه نظامیان نداشته باشد که از حمایت ایران برخوردار اند.

آقای انصاری گفت"اگر می خواهیم اطمینان واقعی از ایالات متحده به دست آوریم نباید بعد از این لفظی باشد."

به باور وی عربستان سعودی می خواهد اطمینان حاصل کند که ایالات متحده "توجه خود را از شرق میانه به سمت دیگری معطوف نمی سازد. سعودی در حال حاضر متکی به کشوری دیگری نیست چنانکه سهمگیری وی در سرکوبی حوثی های یمن گواه این مطلب است و خواهان ایجاد ثبات در منطقه می باشد."

نگرانی از نقض حقوق بشر

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ علیه حوثی ها در یمن، نگرانی گروه های حقوق بشری را به خاطر کشتار بدون تبعیض افراد در آن کشور ایجاد کرده است.

سارا لیه ویتسَن، رئیس دیدبان حقوق بشر در شرق میانه می گوید که آقای اوباما و سلمان می باید در مورد حملات هوایی به رهبری سعودی بحث کنند و برای ختم حملات بدون تبعیض که تعداد بیشمار افراد ملکی یمن را به کام مرگ کشانیده است، به یک توافق برسند.

خانم ویتسَن به این باور است که ایالات متحده می باید تشخیص دهد که نقش را که ایالات متحده در عملیات نظامی در یمن بازی می کند، این کشور را در قبال نقض قوانین جنگ از سوی نیرو های ائتلاف مسوول قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG