لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان سفیر کانادا را اخراج می‌کند


عربستان سعودی روز دوشنبه تمام تشبثات جدید خود را با کانادا به تعلیق درآورد و به سفیر کانادا در ریاض دستور داد تا در جریان ۲۴ ساعت از آن کشور اخراج شود.

اقدام خشمیگنانۀ ریاض در پی انتقاد شمار دیپلوماتان کانادایی از بازداشت فعالان حقوق زن در عربستان سعودی، صورت می گیرد.

یکی از این فعالان بازداشت شده سمر بدوی، فعال سعودی-امریکایی است که خواهان پایان یافتن نظام حاکمیت مردان بر زنان، در عربستان سعودی شده است.

دیپلوماتان کانادایی با نشر پیام های متعدد در تویتر خواستار "رهایی فوری" فعالان حقوق زن در عربستان به ویژه آزادی سمر بدوی شده بودند.

وزارت خارجۀ عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرد که هیچ گونه مداخله در امور داخلی خود را نمی پذیرد. در این اعلامیه به دنیس هوراک، سفیر کانادا در ریاض، ۲۴ ساعت وقت داده شده است تا آن کشور را ترک کند.

اعلامیۀ وزارت خارجۀ عربستان همچنان حاکی است که ریاض سفیر خود را از کانادا نیز فرا می‌خواند.

وزارت خارجۀ کانادا گفته است که از این اقدامات عربستان سعودی به شدت نگران است، اما یکبار دیگر تاکید کرده است که "کانادا همواره به حفاظت از حقوق بشر، به شمول حقوق زنان و آزادی بیان در جهان ایستاده است".

با آنکه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به سلسلۀ اقدامات اصلاحی حکومت آن کشور شماری از آزادی ها از جمله رفتن به سینما و حق رانندگی، را برای زنان در عربستان سعودی تضمین کرده است، هنوز هم چندین فعال شناخته شدۀ حقوق زنان در آن کشور زندانی اند.

XS
SM
MD
LG