لینک های دسترسی

Breaking News

دومین واقعۀ مثبت پولیو سال ۲۰۱۷ در هلمند ثبت شد


در یک‌ونیم ماه گذشته این دومین واقعۀ مثبت پولیو است که در سال روان میلادی در افغانستان ثبت می‌شود

مقامات صحی در ولایت هلمند می‌گویند که طفل مصاب به پولیو یک پسر است که کمتر از پنج سال عمر دارد.

داکتر عبدالاحد حازم مسؤول پروگرام واکسین در هلمند گفت، واقعۀ مثبت پولیو در ولسوالی نهرسراج این ولایت ثبت شده که نتایج آن پس از تحقیقات امروز پنجشنبه اعلام شد.

مسؤول پروگرام پولیو در هلمند گفت، تحقیقات نشان می‌دهد که این طفل از طریق قلعۀ عبدالله ساحۀ در شهر کویتۀ ایالت بلوجستان پاکستان که به ولسوالی نهرسراج نزدیک است، به پولیو مصاب شده است.

داکتر حازم افزود، جایی که واقعۀ مثبت ثبت شده یک ساحۀ ناامن است؛ اما تیم‌های صحی به ساحۀ کوهستانی رفته اند تا مشخص سازند که خانوادۀ این کودک با واکسین مخالفت کرده یا به دلیل ناامنی‌های دوامدار این ساحه تحت پوشش کمپاین‌های واکسین پولیو قرار نگرفته است.

خانوادۀ کودک مصاب به پولیو دورتر از مرکز ولسوالی نهرسراج در ساحۀ روستایی زندگی می‌کنند.

سید کمال‌شاه مسؤول بخش واکسین دفتر حمایت از اطفال سازمان ملل متحد (یونیسف) به صدای امریکا ثبت این واقعۀ مثبت پولیو را تأیید کرد.

او گفت که تیم‌های تحقیقات طبی در ساحه اعزام شده اند تا روشن سازند که این طفل به ساحه قلعۀ عبدالله رفته است یا این که ویروس پولیو از طریق دیگر به این ساحه انتقال یافته است.

به گفتۀ سید کمال‌شاه، ثبت این واقعه مثبت، نگران‌کننده است و تیم‌های صحی تلاش می‌کنند برنامه‌های وقایوی ضد پولیو را در آن منطقه آغاز کنند.

با ثبت این واقعه در هلمند، شمار واقعات مثبت پولیو در افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به دو واقعۀ مثبت پولیو رسید. سه هفته پیش اولین واقعۀ مثبت پولیو در ساحۀ ویالۀ شهر کندهار ثبت شده بود.

XS
SM
MD
LG