لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان خواهان عضویت در سازمان شانگهای شد


هدف از نشست امسال بحث روی همکاری های اقتصادی، تجارتی، و مبارزۀ مشترک در برابر دهشت افگنی، خوانده شده است

چهاردهمین نشست سازمان همکاری های شانگهای با اشتراک سران کشور های عضو این سازمان، امروز در ولایت هنان ِ چین برگزار گردید.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در سخنرانی که به اعضای نشست امروز داشت گفت که "افغانستان با در نظرداشت موقعیت جغرافیایی اش می تواند به عنوان نقطه وصل در منطقه نقش ایفا نماید و از این رو، به عضویت دایمی در سازمان همکاری های شانگهای اهمیت قایل است."

در این نشست لی کیکیانگ صدراعظم چین از کشور های عضو خواستار مبارزۀ مشترک با دهشت افگنی و حمایت از روند مصالحۀ ملی در افغانستان شد.

صدراعظم چین همچنان در یک ملاقات دوجانبۀ که در حاشیۀ کنفرانس امروز با عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان داشت بیان نمود که چین صادقانه خواستار کمک در بازسازی و پیشرفت یک افغانستان صلح آمیز می باشد.

نشست امسال

هدف از نشست امسال بحث روی همکاری های اقتصادی، تجارتی، و مبارزۀ مشترک در برابر دهشت افگنی، خوانده شده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:08:13 0:00
لینک دانلود

در نشست امروز لی کیکیانگ صدراعظم چین به منظور انکشاف منطقوی بر اهمیت افزایش همکاری های مشترک میان کشورهای شامل در سازمان شانگهای تاکید ورزید.

آقای کیکیانگ همچنان ضمن یک پیشنهاد از اعضای این سازمان خواست تا بر شش نکتۀ ذیل تاکید ورزند.

١ مستحکم ساختن همکاری های امنیتی

٢ همکاری برای بلند بردن ظرفیت های صنعتی

٣ ایجاد شبکۀ ترانسپورتی منطقوی به منظور رشد اقتصادی

۴ همکاری های مبتکرانۀ اقتصادی

٥ همکاری های تجارت متطقوی

٦ همکاری به منظور بلند بردن معیشت و زندگی اجتماعی مردم

اعضای اصلی و ناظر

سازمان همکاری های شانگهای برای نخستین بار به منظور تقویت بخشیدن همکاری های امنیتی، سیاسی و اقتصادی منطقوی در سال ٢٠٠١ به ابتکار بیجنگ تاسیس یافت.

چین، روسیه، قزاقستان، قرغزستان، تاجکستان و ازبکستان اعضای دایمی این سازمان بوده در حالیکه افغانستان، ایران، هند، مغلستان، پاکستان و روسیۀ سفید کشورهای ناظر در آن می باشند.

XS
SM
MD
LG