لینک های دسترسی

Breaking News

محکمۀ پاکستان شربت گل را برای ١۴ روز به زندان فرستاد


شربت گل ۴۶ ساله در حالی در پاکستان در زندان به سر میبرد که مدت قبل دختر بزرگترش را از دست داده‎است

یک محکمۀ پاکستانی شربت گل را برای ١۴ روز به زندان فرستاد. یک څارنوال پاکستانی میگوید که شربت گل، دختر افغان به روز جمعه برای اولین بار در شهر پیشاور به محکمه حاضر شده و خود را شهروند پاکستان معرفی کرد.

منظور علم به اسوشیتد پرس گفت که شربت گل در جریان محاکمۀ امروز گفت که مرتکب هیچ جرمی نشده است.

او همچنان اعتراف قبلی اش را در مورد دریافت کارت هویت و پاسپورت پاکستانی پس گرفت که پس از توقیف اش به تحقیق کنندگان گفته بود که آنرا به گونۀ غیر قانونی دریافت کرده است.

قرار است شربت گل به تاریخ ١١ نومبر دوباره به محکمه حاضر شود. این در حالیست که دیروز حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان گفت که برای رهایی شربت گل تلاش ها را آغاز کرده است.

شربت گل روز چهار شنبه بخاطر مدارک شناسایی جعلی در پشاور بازداشت شد.

آقای زاخیلوال همچنان گفته است که سرتاج عزیز اطمینان همکاری داده‎ است.

شربت گل صاحب عکس دختر افغانیست که چشمان سبز جذاب او شهره جهان گردید.

عکسی که ستیف مک کوری در سال ۱۹۸۴ از شربت گل در کمپ پناهجویان افغان موسوم به ناصر باغ در شهر پشاور گرفت به مشهور‌ترین جلد در تاریخ انتشار مجله نشنل جیوگرافیک مبدل شد.

ستیف مک کوری در برگه فیسبوک خود اخیراً نگاشته‎است

"تصمیم دارم تا برای رهایی او کمک به او هر نوع کمک حقوقی و مالی نمایم. وی همه عمر در سختی زندهگی کردهاست و بازداشت وی زیر پا کردن حقوق بشری است."

روی این پست مک کوری هزاران تن ابراز نظر کردند و همه یک صدا اندوه شان را از بازداشت شربت گل اظهار داشته اند و خواستار رهایی هرچه زودتر وی شدند.

ستیف مک کوری هفده سال بعد و پس از مدت‌ها جستجو، سر انجام در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت گل را پیدا کرد.

او با یک نانوا ازدواج کرده بود، سه فرزند داشت و در یک روستای دور افتاده افغانستان زنده‎گی می‌کرد.

شربت گل ۴۶ ساله در حالی در زندان به سر میبرد که مدت قبل دختر بزرگترش را از دست داده‎است و روزهای اخیر قبل از بازداشتش نیز مانند همه زنده‎گی اش به سختی سپری می‎شد.

XS
SM
MD
LG