لینک های دسترسی

Breaking News

حملات داخلی در صفوف قوای افغان افزایش یافته است - سیگار


حکومت افغانستان می‌گوید طرح مشخصی را برای جلوگیری از حملات داخلی روی دست گرفته است

ادارۀ مفتش ویژۀ ایالات متحده برای افغانستان یا سیگار گزارش داده است که پس از اکمال دورۀ انتقالی مسوولیت های امنیتی به قوای افغان، حملات داخلی بر سربازان افغان و قوای امریکایی مستقر در آن کشور به مشکل جدی مبدل شده است.

سیگار گزارش داده است که تنها از اول جنوری ۲۰۱۷ تا ۱۵ اگست ۲۰۱۷، مجموعاً ۵۴ حملۀ داخلی در صفوف قوای امنیتی و دفاعی افغان ثبت شده است که از این جمله ۴۸ حمله بر قوای افغان و شش حملۀ دیگر بر قوای امریکایی مستقر در آن کشور صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که در اکثر موارد، حملات در صفوف قوای افغان و امریکایی مستقر در آن کشور توسط شورشیانی صورت گرفته است که در صفوف قوای افغان رخنه کرده اند.

سیگار همچنان ابراز نگرانی کرده است که اگر در طول سال روان میلادی وضعیت به همین منوال ادامه یابد، شمار حملات داخلی در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال پیش از آن بیشتر خواهد شد. بر اساس گزارش سیگار در طول سال ۲۰۱۶ میلادی ۶۰ حمله – ۵۶ حمله بر قوای افغان و ۴ حمله بر سربازان امریکایی – صورت گرفته بود.

با وصف افزایش شمار حملات، بر اساس گزارش سیگار، رقم تلفات قوای امنیتی و دفاعی افغان در اثر حملات داخلی در مقایسه با سال گذشتۀ میلادی کاهش داشته است. از اول جنوری تا ۱۵ اگست سال روان میلادی مجموعاً ۹۷ منسوب امنیتی و دفاعی افغان در اثر حملات داخلی کشته و ۵۰ نفر دیگر زخمی شده است. اما در عین محدودۀ زمانی سال گذشته، ۱۲۰ منسوب امنیتی افغان کشته و ۷۰ نفر دیگر زخمی شده بود.

اما شمار تلفات قوای امریکایی در اثر حملات داخلی افزایش یافته است. از اول جنوری تا ۱۵ اگست سال روان سه نظامی امریکایی در اثر حملات داخلی کشته و ۱۰ نظامی دیگر زخمی شده است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، با آنکه رقم دقیق حملات داخلی را در صفوف قوای امنیتی و دفاعی افغان مشخص نساخت، بر کاهش تلفات ناشی از چنین حملات تاکید کرد.

آقای وزیری افزود که وزارت دفاع افغانستان در همکاری با ادارۀ امنیت ملی آن کشور پالیسی منظمی را طرح کرده است تا از چنین حملات جلوگیری کند.

وزارت دفاع ایالات متحده، جلوگیری از حملات داخلی بر نظامیان امریکایی را یکی از دشوارترین جنبۀ جنگ افغانستان عنوان کرده است.

در همین حال، عتیق الله امرخیل، کارشناس مسایل نظامی، به صدای امریکا گفت که حملات داخلی، نبود نظم و قانون را در صفوف قوای امنیتی و دفاعی افغان بازتاب می‌دهد.

عوامل متعدد در بروز حملات داخلی در صفوف قوای امنیتی و دفاعی افغان دخیل است. در بسا موارد مقام‌های افغان کشیدگی های شخصی و نابلدی نظامیان خارجی را در بروز همچو حملات دخیل دانسته اند. اما در برخی موارد، ولو انگیزۀ حمله هر آنچه بوده است، طالبان ادعا کرده اند که جنگجویان نفوذی آن گروه حملات را انجام داده اند.

XS
SM
MD
LG