لینک های دسترسی

Breaking News

امسال بیش از یک میلیون مهاجر به افغانستان برگشته است


حدود ۶۰ درصد مهاجرین عودت کننده در ننگرهار جابه‌جا شده اند

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که در سال روال بیش از یک میلیون مهاجر به افغانستان برگشته است که اکثر آنان از پاکستان عودت کرده اند و ۶۰ درصد شان در ننگرهار جا به‌جا شده اند.

احمد ولی حکیمی معین وزارت مهاجرینی در محفلی به مناسبت روز جهان مهاجرت گفت که برای مستقرشدن عودت‌کنندگان، دو شهرک در ولایت ننگرهار اختصاص یافته است که بالای یکی آن کار شروع شده است.

بر اساس ارقام وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان در یکی از این شهرک‌ها، سی هزار خانواده جابه‌جا شده اند.

هم‌چنان یک شهرک دیگر در ولایت لغمان به تازگی افتتاح شده است که به گفتۀ معین وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان، زمینۀ اسکان دوازده هزار خانواده فراهم گردیده است.

در همین حال، نصیراحمد حیدرزی رئیس روابط عامۀ سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، گفت، در سال روان، ۶۶۰ هزار عودت‌کننده، فاقد اسناد مهاجرت بوده که اکثر آنان از پاکستان برگشت کرده اند.

او گفت، ادارۀ آنان در تورخم برای عودت‌کنندگان مواد خوراکی و زمینۀ اسکان کوتاه‌ مدت را برای آنان فراهم می‌کند تا بی‌سرپناه نباشند.

اما برای هر عضو خانواده‌ای که اسناد مهاجرت دارند؛ بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دالر امریکایی نیز از سوی این اداره برای آنان توزیع می‌گردد.

مقامات و اعضای شورای ولایتی ننگرهار تأکید دارند که حکومت و جامعۀ جهانی باید در بخش دادن سرپناه به عودت‌کنندگان توجه کنند.

گزارشگر: ذبیح‌الله "غازی"

XS
SM
MD
LG