لینک های دسترسی

Breaking News

'جنوب آسیا در حل مشکل تجاوز جنسی کودکان ناکام مانده است'


دیدبان حقوق بشر انتقاد کرده است که رهبران کشورهای آسیای جنوبی نتوانسته اند از کودکان قربانی تجاوزهای جنسی و خانواده‌های آنان حمایت قانونی و روانی کنند.

این سازمان به تازگی در گزارشی گفته است که رهبران آسیای جنوبی به جای ایجاد سیستم‌های مستحکم در حمایت از کودک، اصلاح سیستم عدلی و قضایی و اطمینان از اینکه قربانیان و خانواده‌های آنان از حمایت قانونی و روانی برخوردارند، همواره در مورد اعدام تجاوزگران سخن زده اند.

این سازمان گفته است که مجازات اعدام هیچ عامل بازدارنده‌ای نداشته است؛ بلکه آنچه لازم است ارادۀ سیاسی برای حمایت از بازماندگان، شاهدان و محاکمه مناسب افراد مسوول است.

در این گزارش آمده است: "میزان محکومیت بسیار زیاد کم است زیرا پولیس و سارنوالان تحت فشارهای بیرونی استند. اکثر اوقات اگر متهم یک رهبر سیاسی، مذهبی و یا از جانب یک رهبر حمایت شود، دستگاه قضایی از محاکمه چنین متهمین چشم‌پوشی می‌کند".

دیدبان حقوق بشر در مورد تجاوز جنسی گسترده به پسران مکتب در ولایت لوگر چنین گفت:" برخی از افرادی که 'جنایات' را آشکار کردند، بازداشت شدند و برخی دیگر تهدید به مرگ گردیدند، در حالی که مقامات قدرتمند - از جمله افسران پولیس – در میان عاملان متهم هنوز به جرم متهم نشده اند".

واکنش لوی سارنوالی افغانستان

جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان در واکنش به این گزارش به صدای امریکا گفت که تهیه‌کنندگان این گزارش در خلای معلوماتی قرار داشته اند.

به گفتۀ رسولی، لوی سارنوالی افغانستان قانون را بر همگان یکسان تطبیق می‌کند و در مورد قضیه لوگر تحقیقات جدی هنوز هم جریان دارد.

او با رد این گزارش افزود: "هر زمانی که تحقیقات در این زمینه تکمیل شود، یافته‌های هیات موظف اطلاع‌رسانی خواهد شد".

لوی سارنوالی افغانستان حدود دو هفته قبل اعلام کرد که ۱۸ نفر در پیوند به بدرفتاری و آزار و اذیت جنسی بر کودکان دانش‌آموز در لوگر شناسایی شده و از این میان هفت مظنون بازداشت شده اند.

سایر کشورها

همچنان دیدبان حقوق بشر از قضایای چون تجاوز جنسی بر یک دختر دوساله در مالدیف یادآوری کرده که عاملان این رویداد پدر و پدرکلان این کودک بوده اند و پولیس آنها را بازداشت کرده است.

دیدبان حقوق بشر از مستند شدن ۳۵۰۰ قضیه تجاوز جنسی بر کودکان در سراسر پاکستان نیز خبر داده؛ اما گفته است که قضایا در آن کشور بیشتر از این رقم است.

همچنان در گزارش به قضایای مشابه در هند و بنگله‌دیش نیز اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG