لینک های دسترسی

Breaking News

فعالان سوری: قربانیان’اسلحۀ کیمیایی‘ در ادلب ۵۸ نفر شد


تلویزیون‌های محلی در ادلب تصاویر کسانی را پخش کرد که ادعا می شود در این حمله مصدوم شده اند

فعالان سوری می‌گویند که حملۀ مظنون اسلحۀ کیمیایی در شهر ادلب سوریه روز سه شنبه منجر به کشته شدن ۵۸ نفر به شمول ۱۱ کودک و زخمی شدن چندین نفر دیگر شده است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا این حمله را خرابترین رویداد شش سال جنگ داخلی در سوریه خوانده و گفته است که حمله توسط طیاره های نیروهای وفادار به بشارالاسد رئیس جمهور سوریه صورت گرفته است.

تا کنون حکومت سوریه یا کدام سازمان بین المللی در پیوند با این ادعای فعالان سوری واکنشی نشان نداده اند. همچنان در مورد اینکه کدام مادۀ کیمیایی در این حمله کار گرفته شده است، معلوماتی در دست نیست.

این سومین ادعای کاربرد اسلحۀ کیمیایی در سوریه در یک هفتۀ اخیر می‌باشد. پیش از این دو بار دیگر نیز ادعا شده بود که نیروهای وفادار به اسد در شهر حما اسلحۀ کیمیایی را کار گرفته اند.

این در حالی است که کمیشنر حقوق بشر اتحادیۀ اروپایی نشست بزرگ بین المللی را در مورد آیندۀ سوریه و منطقه میزبانی می کند.

شهر ادلب تقریباً در تصرف کامل مخالفان حکومت سوریه بوده و بر اساس آمار ملل متحد حدود ۹۰۰ هزار بیجاشدۀ سوری در این شهر مستقر اند.

ادعای کاربرد اسلحۀ کیمیایی به ویژه مشتقات کلورین در جنگ سوریه غیرمعمول نیست. به گزارش سازمان ملل متحد، در خرابترین حملۀ کیمیایی در اگست ۲۰۱۳ در شهر غوطه که از گاز زهری سارین کار گرفته شد، صدها غیرنظامی کشته شد.

گزارش: خبرگزاری اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG