لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ با داعش در رقه، به کوچه ها کشیده شده است


یک جنگجوی کردی در شهر رقۀ سوریه که در روی سرک مصروف درگیری یا داعش است.

جنگ در شهر رقه، برای خارج ساختن گروه داعش از آن شهر بزرگ سوریه، به جنگ بدون خط مقدم مبدل شده است.

مقام های امریکایی میگویند که یک چهارم بخش پایتخت خود خوانده گروه داعش، اکنون تحت کنترول نیرو های دموکراتیک سوریه قرار دارد؛ اما، حفظ آن مناطق دوباره تسخیر شده را بسیار دشوار خوانده اند.

داخل شدن شبه نظامیان اردوی آزاد سوریه در جنگ رقه و اختلافاتی که در حال حاضر بین شماری از نیرو های دموکراتیک سوریه و شبه نظامیان به میان آمده است پیشروی ها را در رقه با مشکلات مواجه ساخته است.

اما بزرگترین مانع در این راه، دفاع سرسختانه جنگجویان داعش است، که از شیوه های جنگی در شهر استفاده کرده اند که آن گروه طی ۹ ماه اخیر مانع تسخیر موصل به دست نیرو های عراقی شده بود.

در حالیکه یک ماه از حملات تهاجمی نیرو های کردی-سوری بر رقه می گذرد، تندروان برعلاوۀ استفاده از دستگاه های انفجاری ساخت دست، نشان زن ها و شبکۀ از تونل ها برای حملات، غیر نظامیان را سپر انسانی قرار داده اند.

تندروان داعش در رقه، همچنان از طیاره های بسیار کوچک بدون سرنشین برای پرتاب مواد انفجاری بر نیرو های کردی-سوری، استفاده می کنند.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می گوید که در ماه اول این حملات تهاجمی، کشته شدن ۶۵۰ نفر به شمول ۲۲۴ غیر نظامی را ثبت کرده است.

آن نهاد که اطلاعات خود را از طریق شبکه های از فعالین جمع آوری می کند حاکیست که ۳۱۱ جنگجوی داعش به شمول شمار زیادی از قوماندان های آن گروه و ۱۰۶ نیروی کردی تا حال در آن جنگ کشته شده اند.

گروه داعش در شهر موصل عراق شکست خورد و نیرو های عراقی شهر را پس از سه سال تسخیر کردند. شکست این گروه در رقه که آخرین عمده ترین پایگاه داعش در سوریه و عراق می باشد، به مثابۀ پایان خلافت خودخواندۀ البغدادی محسوب می شود.

نیرو های کرد سوری در جنگ رقه، یک بر چهار حصۀ شهر را در کنترول دارند.
نیرو های کرد سوری در جنگ رقه، یک بر چهار حصۀ شهر را در کنترول دارند.

باوجودیکه مساحت رقه به تناسب شهر موصل کوچکتر است؛ اما، مقام های امریکایی می گویند انتظار دارند جنگجویان داعش جنگ را به کوچه ها بکشانند که این وضعیت می تواند درگیری ها را چندین هفته دوام دهد.

تخمین می شود که بین دو تا سه هزار جنگجوی داعش در رقه موجود باشد که بیشتر شان از جنوب سوریه بوده و تعدادی هم جنگویان خارجی اند که از شمال افریقا، شرق میانه و آسیای مرکزی به گروه داعش پیوسته اند.

باوجود با تجربه بودن نیرو های کردی سوری، مشاورین امنیتی می گویند این نیرو ها از قابلیت های که واحد های ویژه اردوی عراق برخوردار است و از حدود یک سال به اینسو با جنگجویان داعش در موصل جنگیده اند، برخوردار نیستند.

در عین زمان به گفته یک مشاور امنیتی مستقر در اروپا، نیرو های کردی با کمبود تجهیزات مواجه می باشند، به همین علت، به گفتۀ آن مقام اروپایی، پیشروی های سریعتر و تلاش برای تنگ ساختن ساحات تحت کنترول تندروان برایشان، دشوار می باشد.

تعدادی از بیجاشدگان جنگ رقه که در کنار جنگ بیشتر به خاطر کمبود موادغذایی و آب، منازل شان را ترک کرده اند.
تعدادی از بیجاشدگان جنگ رقه که در کنار جنگ بیشتر به خاطر کمبود موادغذایی و آب، منازل شان را ترک کرده اند.

با افزایش حملات انتحاری گروه داعش در رقه و تشدید جنگ و حملات هوایی، حدود شصت هزار باشندۀ آن شهر، از خانه های شان فرار کرده و در کمپ های که در آن وسایل اساسی زندگی مانند خدمات صحی، آب آشامیدنی و غذا وجود ندارد، زندگی می کنند.

یک زن مهاجر در کمپ کرمه در حومه شرقی رقه که در زیر خیمه زندگی میکند می گوید که به خاطر جنگ خانه و کاشانۀ خود را رها کرده و از زندگی فرزندان شان نگران بودند چرا که نزدیک بود تلف شوند و کسی نبود به داد شان برسد.

محمد یونس، یکی دیگر از باشنده گان رقه که منطقه اش از کنترول داعش آزاد شده است در حالیکه زخم های خود را نشان میداد به اسوشیتدپرس گفت "جنگجویان داعش مرا به خاطری که سگرت میکشیدم، لت و کوب کرده و با سگرت دستانم را سوختانده اند".

شهر رقه در ۲۰۱۳ به دست گروه های مانند النصره که در مخالفت با حکومت بشارالاسد قرار دارند تصرف شد؛ اما، دیری نگذشت که در ۲۰۱۴ گروه داعش رقه را تصرف کرد و آن را پایتخت خودخواندۀ خود در سوریه اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG