لینک های دسترسی

Breaking News

آتش بس سوریه در ساعات آغاز نقض شد


گزارش ها از سوریه می گوید که درگیری خشونت بار کمتر از دو ساعت پس از آغاز آتش بس سراسری در سوریه در نیمه شب جمعه به وقت محل مشتعل شد.

این معامله متارکه جنگ شامل حکومت سوریه و چندین گروه شورشی است، اما گروه های اسلام گرا مشخص مثل دولت اسلامی و جبهه النصره شامل آن نیست.

گروه نظارتی حقوق بشری سوری مستقر در لندن روز جمعه گفت که شورشیان با تصرف قلمروی در ولایت حما آتش بس را نقض کردند.

اما محمد رشید، سخنگوی گروه شورشی جیش النصر به خبرگزاری رویترز گفت که نیروهای حکومتی با گلوله باری توپخانه در ولایت ادلیب هم سرحد با حما این معامله را نقض کردند.

این توافق شامل حکومت سوریه و چند گروه شورشی است اما برخی از گروهای اسلام گرا مانند دولت اسلامی و النصره شامل نمی باشد.

روسیه که از بشارالاسد رئیس جمهور سوریه پشتیبانی می کند و ترکیه که از گروهای مخالف حمایت می کند از حامیان این آتش بس می باشند. درین آتش بس ٦٦ هزار نفر از جنگجویان نیروهای مخالف حکومت شامل می باشند.

این آتش بس بعد از آن عملی می شود که هفته گذشته ترکیه روسیه و سوریه گفتند که آنها آماده یک توافق صلح بعد از شش سال جنگ می باشند. این دو کشور از جمله نظارت کنندگان این آتش بس نیز می باشند.

ترکیه و سوریه همچنان توافق کرده اند اگر این آتش بس ادامه پیدا کند درین صورت ماه آینده مذاکرات صلح در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه این آتش بس را شکننده اعلام کرد ولی گفت که این توافق از حمایت حکومت سوریه و نیروهای مخالف مسلح آن برخوردار است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است از اشتراک ایالات متحده در مذاکرات آستانه بعد از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترمپ در ۲۰ جنوبی استقبال می شود.

مهدی دقلاله وزیر پیشین اطلاعات سوریه به تلویزیون دولتی گفته است که آتش بسی که در مورد آن بحث ها از قبل آغاز یافته بود به نفع حکومت می باشد.

دقلاله گفت "چیز مهم این است که این آتش بس نسبت به نکات منفی نکات مثبت زیاد دارد. اما همیشه این خطر وجود دارد که مخالفین با استفاده از فرصت آتش بس خود را دوباره مسلح بسازند. این موافقت نامه مثبت از سببی است که حکومت می تواند توجه اش را به دولت اسلامی و گروه النصره معطوف بدارد."

همچنان حیطام حسن، یک جنرال متقاعد سوری گفت "باید ناظران ترکی و روسی بخوبی از سرحدات نظارت کنند تا جنگجویان خارجی و دهشت افگنانی که می خواهند از سوریه فرار کرده و به مصر و تونس بروند، اینکار را کرده نتوانند."

روسیه، مصر و تونس اظهار نگرانی کرده اند که در صورت برگشت تندروان اسلامی به کشورشان آنها چه کار باید کنند.

XS
SM
MD
LG