لینک های دسترسی

Breaking News

سوریه در صدر مذاکرات اوباما و اردوغان در واشنگتن


رئیس جمهوری آمریکا امروز پنج شنبه نخست وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان را در کاخ سفید ملاقات می کند تا پیرامون بحران سوریه و دیگر مسائل منطقه و موضوعات مورد توجه دو کشور با وی گفت و گو کند.

رابطه باراک اوباما با رجب طیب اردوغان از نزدیک ترین روابطی است که رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کشور دیگری داشته است. دو رهبر مرتب با هم مکالمه تلفنی دارند و اخیرا نیز تنش و شمار فزاینده کشته شدگان در سوریه در میان مباحث اصلی مکالمات آنها بوده است.

ترکیه نقشی کلیدی در تامین کمک های غیرمسلحانه و حمایت سیاسی از مخالفین سوریه ایفا کرده است.

آقای اردوغان طی گفت و گوی اخیر خود با شبکه ان.بی.سی آمریکا از ایالات متحده خواست تا در راستای کوشش برای پایان دادن به نبرد در سوریه مسئولیت بیشتری به عهده بگیرد. نخست وزیر ترکیه همچنین به شواهد مبنی بر استفاده نیروهای رژیم اسد از سلاح های کیمیایی اشاره کرد و گفت که رژیم اسد مدت ها پیش از خط سرخ آقای اوباما عبور کرده است.

تحلیلگران می گویند آنکارا نگران ایجاد هرج و مرج در سوریه است و از آن بیم دارد که شرایط سوریه شبیه سومالی شود. اختلاف نظر عمده رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ترکیه بر سر فرستادن نیرو به سوریه است؛ اقدامی که آقای اوباما تمایلی به آن ندارد.

روز گذشته در نشست مطبوعاتی روزانه قصر سفید، از جی کارنی، سخنگوی قصر سفید، پیرامون اتخاذ موضع جدی تری از سوی رئیس جمهوری آمریکا در قبال سوریه و احتمال وارد آمدن فشار از سوی ترکیه در این راستا سوال شد. آقای کارنی در پاسخ، به توضیح سیاست جاری آمریکا در این خصوص پرداخت و گفت که آمریکا با ترکیه و دیگر متحدانش همکاری خواهد کرد تا گذار سیاسی در سوریه را میسر کند، و در این راه، از اپوزیسیون سوریه همچنان حمایت خواهد کرد.

برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند به رغم اختلاف عقیده در راهبرد در قبال بحران سوریه، اوباما و اردوغان در کلیت، در این مورد هم عقیده اند.

آقای اردوغان و آقای اوباما در پی دیدار و گفت و گو در قصر سفید، نشست خبری مشترکی برگزار خواهند کرد. قصر سفید اعلام کرده که امشب رئیس جمهوری آمریکا میزبان شام نخست وزیر ترکیه خواهد بود و طی شام، دو رهبر در خصوص مسائل مورد توجه طرفین مذاکره خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG