لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد خشونت علیه غیرنظامیان در سوریه را محکوم کرد


ملل متحد خشونت علیه غیرنظامیان در سوریه را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به روز چهارشنبه در برابر خشونت در حال گسترش در سوریه واکنش نشان داد و نقض حقوق بشر و استفاده از زور علیه غیرنظامیان توسط نیروهای بشار الاسد را محکوم کرده است.

بدنبال ماهها بلاتکلیفی، انگیزه اقدام شورای امنیت ملل متحد، حمله نظامی نیروهای حکومتی سوریه بر شهر حما، واقع در ۲۱۰ کیلومتری شمال دمشق مرکز سوریه، در چند روز گذشته بود. حمله ای نیروهای سوری که توسط تانکها و نشان زنان همراهی میشد با گزارش حد اقل یک صد کشته طی چهار روز، به روز چهارشنبه نیز ادامه داشت. هردیپ سینگ نماینده دایمی هند در ملل متحد و رئیس شورای امنیت ملل متحد نگرانی عمیق را مبنی بر وضعیت روبه وخامت سوریه ابراز داشت.

"شورای امنیت تخطی گسترده ای مقامات سوری از حقوق بشر و استفاده از قوه را علیه افراد غیر نظامی در سوریه محکوم میکند. شورای امنیت خواستار ختم فوری این خشونت است."

اعضای امریکایی و اروپایی شورای امنیت خواهان صدور قطعنامه اند که سوریه را شدیداً محکوم نماید. ولی روسیه، چین، هند، برازیل و افریقای جنوبی استدلال میکنند که ممکن این اقدام باعث عدم انکشاف مذاکرات گردد و نمی تواند خشونتها را خاتمه ببخشد. اعلامیه شورای امنیت بدون حمایت لبنان، همسایه سوریه که دمشق در آن نفوذ زیادی دارد، تصویب شد. کارولاین زییده معاون نماینده دایمی لبنان در شورای امنیت ملل متحد میگوید این اعلامیه راه حل به خشونت سوریه نیست.

"این اعلامیه در رسیدگی به اوضاع فعلی سوریه هیچ کمکی کرده نمیتواند، لبنان از این اعلامیه حمایت نمیکند"

بن کی مون منشی عمومی ملل متحد از رئیس جمهور اسد خواست که به تمام خشونت فوراً پایان دهد: "تقاضا زیادی جامعه بین المللی به شمول خودم اینست که به چنین کار ادامه دادن قابل تحمل نیست و نه تو و نه انها به کشتن مردم خود ادامه داده میتوانید"

این در حالست که یک گروه پیشتاز حقوق بشر هشدار داده است که مدت زیاد را در بر خواهد گرفت که مطاهره کنندگان قادر به سرنگونی رژیم رئیس جمهور بشار الاسد و تامین دموکراسی در سوریه گردند.

"به دلیل رقابت های وابسته به جامعه، مشکل خواهد بود که در میان اردو و رژیم سوریه/ یا حتی در داخل اردو ان کشور تنش بوجود اورد"

از سوی دیگر بروز سه شنبه هیلری کلنتن وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی سوریه، آنان را به همکاری با مخالفان در داخل سوریه فراخواند و گفت ایالات متحده به پشتیبانی از مردم سوریه ادامه خواهد داد. خانم کلینتن همچنین گفت امریکا وضع تعزیرات اضافی علیه مقام های سوری را بررسی می کند.

XS
SM
MD
LG