لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان سفر به ایران را تایید کردند


طالبان با نشر اعلامیه یی سفر یک هیأت این گروه به جمهوری اسلامی ایران را تایید کرده اند.

اسوشیتدت پرس به نقل از منابع طالبان گزارش داده است که نمایندگان طالبان برای گفتگو با مقام های ایرانی و اشتراک در یک نشست اسلامی، برای سه روز به تهران سفر کردند.

بدنبال نشر گزارش ها در باره سفر یک هیأت طالبان به ایران، مقام های افغان از تهران خواسته اند در باره جزئیات این سفر به آنها معلومات بدهد.

اگر چه مقام های ایرانی تا حال هویت هیأت طالبان را مشخص نکرده، اما یک روزنامه پاکستانی گزارش داده است که در میان آنها حمدالله نعمانی، وزیر پیشین تحصیلات عالی رژیم طالبان، طیب آغا، دستیار ملامحمد عمر، رهبر طالبان و چند تن دیگر وجود داشت.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به روز یکشنبه گفت کابل از چگونگی این سفر و مسایل مورد بحث نمایندگان طالبان با مقام های ایران، آگاه نیست.

آقای موسی زی گفت "ما در رابطه به گزارشی که پخش شده است با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تماس هستیم تا باشد که درست و یا نادرست بودن این گزارش تثبیت شود."

سخنگوی وزارت خارجه از دادن توضیحات بیشتر در این باره تا رسیدن معلومات از جانب مقام های ایرانی به حکومت افغانستان، خودداری ورزید.

لحن ملایم

پیشتر ریاست جمهوری افغانستان با مذاکرات مستقیم حکومت های خارجی و گروه های سیاسی افغان با طالبان شدیدا مخالف نشان داده بود. حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان بر رهبری حکومت افغانستان بر هرنوع گفتگوها با طالبان، تاکید ورزیده بود.

نخستین واکنش کابل به گفت و شنودهای مستقیم طالبان و مقام های ایرانی، آنهم بدون حضور نمایندگان حکومت افغانستان، بر خلاف موقف قبلی ریاست جمهوری افغانستان، دوستانه بنظر می رسد.

آقای موسی از حمایت جمهوری اسلامی ایران به تلاش های صلح دولت افغانستان، چنین اطمینان داد: "موقف رسمی جمهوری اسلامی ایران در رابطه به تلاش های صلح دولت افغانستان روشن است و آن هم این است که جمهوری اسلامی ایران از یک پروسه صلح تحت رهبری دولت افغانستان و با مالکیت دولت افغانستان، حمایت می کند."

روابط میان طالبان سنی و دولت شیعه ایران در گذشته دوستانه نبود اما با ورود نیروهای امریکایی به افغانستان، گمان می رود که تهران ترجیح می دهد طالبان را برای جنگ با امریکایی ها، حمایت کند – سیاست به اصطلاح جنگاندن هر دو دشمن.

تهران تا حال سفر نمایندگان طالبان به ایران را بطور رسمی تایید نکرده است.

دفتر قطر

در حالی که رسانه های غربی از موجودیت چندین نماینده طالبان در دوحه، پایتخت قطر گزارش های داده اند سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تاکید می ورزد که طالبان در آن کشور فعالیت های رسمی ندارند.

موسی زی گفت "چیزی به نام دفتر طالبان در قطر وجود ندارد. دولت افغانستان با ایجاد یک دفتر مذاکرات جهت تماس های مسقیم با طالبان، نمایندگان با صلاحیت طالبان و شورای عالی صلح موافقت دارد، اما چنین دفتری تا هنوز ایجاد نشده است."

اگر چه از دید حکومت افغانستان دفتر طالبان تا هنوز در قطر گشوده نشده است اما در حقیقت دیپلماسی طالبان از فرانسه تا تهران فعال و خارج از کنترول مقام های افغان بنظر می رسد.
XS
SM
MD
LG