لینک های دسترسی

Breaking News

تهدید طالبان در مورد خشونت ها در جریان انتخابات


تهدید طالبان در مورد خشونت ها در جریان انتخابات

طالبان باردیگر تهدید خود را مبنی بر ایجاد خشونت در روز شنبه که انتخابات پارلمانی افغانستان دایر میگردد ، تکرار نمودند. طالبان به روز پنجشنبه گفت که پلان دارند مراکز رای دهی را در سراسر کشور هدف قرار داده و از افغانها خواستند تا انتخابات را تحریم نمایند.

بیشتر از ۲۵۰۰ نفر خود را برای ۲۴۹ کرسی در ولسی جرگه کاندید نموده اند.

شورشیان تا بحال حداقل سه کاندید ولسی جرگه و چندین کارمند مبارزات انتخابات مجوزه ۱۸ سپتمبر را به هلاکت رسانیده اند.

سازمان عفو بین المللی بروز سه شنبه گفت که کاندیدان زن بصورت خاص تحت تهدید قرار دارند. این سازمان میگوید بعضی از زنان به گروه های حقوق بشر گفته اند که نیرو های امنیتی محلی از حفاظت آنان شانه خالی نموده اند و یا از تحقیق در مورد حوادث خشونت بار، ابا ورزیده اند.

با وجود این تهدید ها، مامورین حکومت افغانستان به رای دهنده گان اطمینان داده اند که در روز انتخابات، امنیت شان تامین خواهد شد.

بیشتر از ۲۵۰ هزار پولیس و عسکر غرض تامین امنیت مراکز رای دهی در سراسر افغانستان تعین شده اند، و نیرو های بین المللی هم برای حمایت از آنان آماده میباشند.

بروز پنجشنبه، ناتو گفت که حملات شورشیان در جنوب افغانستان منجر به کشته شدن یک عسکر آن پیمان گردید.

ناتو همچنان گفت که شام چهارشنبه، طی حملات هوایی نیرو های ایتلاف در ولایت قندوز، هشت تندرو کشته شدند. در این عملیات هدف یک قوماندان محلی طالبان بود که به گفته ناتو، قصد حمله به مراکز رای دهی را در روز انتخابات داشت.

مامورین انتخابات میگویند در حدود ۱۵ در صد از بیشتر از ۶۰۰۰ مرکز رای دهی به دلایل امنیتی مسدود خواهد بود.

آنان میگویند انتظار دارند شکایاتی را مبنی بر مشروعیت آرا دریافت دارند.

محمد محقق، رهبر اقلیت هزاره ها حکومت افغانستان را متهم نمود که عمداً مراکز رای دهی را در مناطق هزاره نشین که تقریباً امن میباشد، مسدود نموده اند تا نتایج آرا را به نفع افراد دیگر سوق دهند.

انتخابات ریاست جمهوری سال قبل مملو از اتهامات تقلب گسترده بود و یک ربع از آرای که به نفع حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان بود، باطل اعلان شد. عبدالله عبدالله، وزیر خارجه سابق و رقیب انتخاباتی کرزی بروز پنجشنبه از افغانها تقاضا نمود در اجتماعات بزرگ رای بدهند تا در جلوگیری از تقلب کمک شود.

طبق یک خبر دیگر، ناتو میگوید عساکر ایتلاف در ولایت ارزگان، بجانب اعتراض کنندۀ که یک کلاشینکوف را حمل مینمود، فیر نمودند، این شخص قصد داشت داخل یک پایگاه نظامی گردد. ناتو میگوید این شخص در جمع ۱۰۰ مظاهره کننده بود که در جریان اعتراض به سوختاندن قرآن بجانب نیرو های ایتلاف سنگ پرتاپ میکردند. واضح نشده است که آیا این مرد کشته شده است و یا خیر؟ زیرا تظاهر کننده گان این مرد را بیرون کشیدند. ناتو میگوید تظاهر کننده گان یکروز قبل اسناد قوای ایتلاف را به آتش کشیدند.

XS
SM
MD
LG