لینک های دسترسی

نشست اعضای شورای کویته در اسلام آباد


حامیان طالبان در نشستی در شهر کویته پاکستان
یک نشریه امریکایی گزارش داده است که اعضای شورای کویته یا شورای رهبری طالبان در این اوآخر در شهر اسلام آباد، مرکز پاکستان جلسه یی انجام دادند و در باره اوضاع افغانستان تصامیمی اتخاذ نمودند.

نشریه دئلی بئست امریکا، از قول یکی از رهبران طالب و یک مشاور ریاست جمهوری افغانستان که نام های شان را ننوشته گزارش داده است که در جلسه اسلام آباد اختر محمد منصور، رهبر ارشد نظامی گروه طالبان، مولوی حسن رحمانی، والی ولایت کندهار در زمان طالبان، عبدالرؤف خادم و ملا گل آغا که به ملا عمر رهبر طالبان بسیار نزذیک استند اشتراک ورزیدند.

دئلی بئست نوشته است که شماری از اعضای شورای کویته در موترهای ضدگلوله به محل جلسه که در یکی از امن ترین گوشه های اسلام آباد موقعیت دارد، آمدند.

اشتراک کنندگان این نشست ابتدا در باره تشدید یا کاهش جنگ در افغانستان به یک نظر نبودند اما گفته می شود بلاخره به این نتیجه رسیدند که افزایش حملات تا آخر سال ۲۰۱۴ بجز از کشتن مردم، پیروزی طالبان را حاصل نخواهد کرد.

این در حالی است که چندی پیش روزنامه نیویارک تایمز از قول یک مقام ارشد نظامی امریکایی گزارش داد که خشونت های مسلحانه طالبان در زمستان سال روان، فروکش نخواهد کرد.

دئلی بئست از قول یکی از رهبران اشتراک کننده در نشست اسلام آباد نوشته است که سازمان اطلاعات پاکستان در برگزاری این گردهمایی نقش داشت. این عضو رهبری طالبان گفته است که مقام های پاکستانی از رهبران طالبان خواسته است تا از شدت تقاضاهای شان برای پایان دادن به جنگ در افغانستان، بکاهند.

هفته گذشته حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و نوازشریف، صدراعظم پاکستان در شهر لندن روی تسریع همکاری های دوجانبه برای مبارزه با دهشت افگنی و افراطیت، یکبار دیگر تعهد کردند.

سخنگویان طالبان تا حال برگزاری نشست اسلام آباد را تایید یا رد نکرده اند و شهزاده شاهد، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، در تماس با رادیو آشنا در مورد این نشست اظهار بی اطلاعی کرد.

مقام های افغان از دیر زمانی ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان را به پناه دادن و تجهیز رهبران طالبان متهم می کنند اما مقام های پاکستانی آنرا به شدت رد می کنند.
XS
SM
MD
LG