لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان توافق صلح را "تسلیم شدن" می پندارند


طالبان تماس ها میان رهبری این گروه حزب اسلامی حکمتیار را برای پیوستن به روند صلح نیز رد کرده اند

طالبان گفته اندکه صلح با حکومت کنونی افغانستان به مثابۀ تسلیم شدن به "دشمن" و در مغایرت با باورهای اسلامی است.

درست پس از رایزنی‌ها در ایالات متحدۀ امریکا در مورد افزایش حضور سربازان امریکایی در افغانستان به هدف مهار کردن شورشگری گروه های دهشت افگن در آن کشور، طالبان مذاکرات صلح را "قطعاً" رد کرده اند.

ذبیح الله مجاهد، که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می کند، با نشر اعلامیه‌ای به رسانه‌ها گفته است که طالبان اسلحۀ خود را به "دشمن" تسلیم نکرده و با آنان همکاری نخواهند کرد.

همچنان، گزارش‌ها در این مورد که گویا مقام‌های طالبان به شمول دفتر سیاسی شان در قطر با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار تماس گرفته و به پیوستن به روند صلح تمایل نشان داده اند، بر اساس این اعلامیۀ طالبان "پروپاگندای بی بنیاد" خوانده شده است.

طالبان که از دیرباز دلیل شورشگری شان را حضور سربازان خارجی در افغانستان عنوان کرده و برای پایان خشونت، خواستار خروج کامل قوای امریکای و ناتو از افغانستان بودند، پس از گسترش نفوذ شان در برخی ساحات دوردست و روستایی افغانستان، اکنون آشکارا بیان می کنند هوای گرفتن دوبارۀ قدرت را در سر دارند.

ماروین وینباوم، آگاه مسایل طالبان و پاکستان در انستیتیوت شرق میانه مستقر در واشنگتن، می‌گوید که طالبان از آغاز هم علاقمند مذاکرات صلح با حکومت افغانستان نبودند، بلکه در مخالفت با قانون اساسی موجود در افغانستان، خواستار انفاذ شریعت بودند.

مفسران می‌گویند که حمایت کشورهای منطقه به ویژه پاکستان از طالبان و نیز تماس‌های اخیر روسیه و ایران با این گروه، شورشیان طالب را جسورتر ساخته است تا آشکارا در صدد طرح و اعمال شرایطی برآیند که برای حکومت افغانستان غیر قابل قبول است.

XS
SM
MD
LG