لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان ۳۴ اسیر حکومت را رها کردند


مقام‌های افغان در ولایت لغمان گفته اند که طالبان ۳۴اسیر حکومتی را در مربوطات آن ولایت از بند رها کرده اند.

اسدالله دولتزی، سخنگوی والی لغمان به صدای امریکا گفت که اسیران رها شده اکنون در مقر ولایت هستند و قرار است به زودی به خانواده‌های شان تحویل داده شوند.

طالبان نیز گفته اند که ۳۴ نظامی افغان را پس از چاشت چهارشنبه ۱۷ جون (۲۸ جوزا) در یک ساحۀ شهر مهترلام رها کرده و به کارمندان کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ تحویل داده اند.

با اینحال، سخنگوی والی لغمان گفته است که این بعداً آشکار خواهد شد که آیا افراد رهاشده همه نظامیان افغان اند، یا غیرنظامیان نیز شامل آنان است.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و نیز رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان از شرایط عمدۀ توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد.

طالبان ادعا کرده اند که تا کنون ۵۰۰ منسوب قوای امنیتی و دفاعی افغان را رها کرده اند، اما در گذشته مقام‌های افغان بار بار گفته اند که تمام کسانی که از قید طالبان رها می‌شوند نظامی نبوده، بلکه غیرنظامیان نیز شامل آنان اند.

حکومت افغانستان نیز تا کنون حدود ۳۰۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرده و هفتۀ گذشته محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفت که به زودی ۲۰۰۰ زندانی دیگر طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان رها خواهند شد.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته اند که کار با تیم‌ تخنیکی طالبان برای رهایی ۲۰۰۰ زندانی آن گروه جریان دارد.

XS
SM
MD
LG