لینک های دسترسی

پنج نفر کشته در حملۀ شورشیان بر دفتر انکشافی امریکا درافغانستان


بم گزاران انتحاری طالبان در جریان حمله بر یک دفترادارۀ انکشافی بین المللی ایالات متحده یا (یو اس ای آی دی) در افغانستان، حداقل پنج نفر را به قتل رسانده و بیست تن دیگر را زخمی ساختند.

مقامات افغان در شهر قندز می گویند یک بم گزار انتحاری موتر خود را در قسمت دروازهُ دخولی منفجر ساخت تا به پنج جنگجوی دیگر زمینه را مساعد سازد که داخل عمارت گردند.

قربانیان شامل حد اقل یک افسر پولیس افغان، ویک محافظ امنیتی می باشد. سه کارمند خارجی از جرمنی، برتانیه، و فلیپین نیز کشته شده است. درین حادثه حد اقل بیست و چهار نفر زخمی گردیده است.

در جریان تبادلهٌ گلوله باری بین شورشیان و قوای امنیتی پولیس، تمام حمله کنند گان کشته شدند. ناتو گفت عساکر آن قوا به زخمیان کمک نمودند.

مسؤلیت این حمله را طالبان به عهده گرفته اند. این در حالی است که جنرال دیوید پترییس به روز جمعه وارد کابل گردید تا قوماندانی یکصد و چهار هزار قوای خارجی را در افغانستان به عهده گیرد.

قرار است به روز شنبه جنرال پترییس در مراسمی در سفارت امریکا در کابل اشتراک نماید. وی جانشین جنرال مک کرستل می گردد که هفتۀ گذشته استعفا داد.

جنرال پترییس هوشدار داده است که در ماه های آینده خشونت بیشتر خواهد شد.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان این حمله را تقبیح نموده می گوید کار کسانی است که مخالف اعمار مجدد افغانستان هستند.

در عین حال سفارت امریکا در کابل این حمله را یک حرکت بزدلانه خوانده و گفت یاد آور رویداد ها و تهدید های مرگبار است که شرکای افغان و بین المللی جهت بهبودی اوضاع کشور به آن مقابل می شوند.

در عین زمان ناتو از کشته شدن دو عسکر آن قوا در واقعات جداگانه گزارش می دهد. یک عسکر به روز جمعه در شرق افغانستان کشته شد، و یک عسکر برتانوی بروز پنجشنبه در جنوب افغانستان به قتل رسید.

XS
SM
MD
LG