لینک های دسترسی

Breaking News

گزارش جدید امریکا، ایران و داعش را در صدر تهدیدات تروریستی قرار داد


حکومت امریکا می گوید حملات دهشت افگنی و تلفات ناشی از این حملات در سال قبل کاهش یافته است.

اما بر اساس گزارش جدید حکومت ایالات متحده، تلاش ها برای تضعیف گروه دولت اسلامی و شبکه های حامی گروه های دهشت افگن که از سوی حکومت ایران تمویل و حمایت میگردند، قادر به از بین بردن توانایی های این گروه ها نشده است.

وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش سالانه خود در مورد دهشت افگنی جهانی که روز چهارشنبه منتشر شد می گوید که حملات تروریستی در سراسر جهان بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ حدود ۹ در صد کاهش یافته بود اما شمار تلفات جانی ناشی از این حملات ۱۳ در صد بیشتر بوده است.

اما مقام های امریکایی در این گزارش خاطر نشان ساخته اند که گروه داعش هنوز هم " توانا ترین سازمان دهشت افگن جهانی در سال ۲۰۱۶ " باقی بوده و در افزایش ۲۰ در صدی حملات در عراق به تناسب سال ۲۰۱۵ سهم داشته است.

در این گزارش همچنان گفته شده است که گروه دولت اسلامی در عملیات ها از عمال خود استفاده میکند و در کنار آن به بهره برداری از ساحاتی در لیبیا، سومالیا، یمن، شمال شرق نایجریا، بخشی از شبه جزیره سینای مصر و منطقه مرزی افغانستان-پاکستان که تحت کنترول حکومت ها نیست، ادامه میدهد.

جستن سیبرل، هماهنگ کننده وزارت خارجه ایالات متحده در امر مبارزه با تروریسم گفت که داعش در تناسب با دیگر گروه های دهشت افگن، مسئول بیشترین حملات و تلفات جانی در سال ۲۰۱۶ بوده است. او گفت حملات در خارج از قلمرو تحت کنترول گروه داعش در عراق و سوریه، یکی از بخش های عمده کمپاین دهشت افگنی این گروه در سال ۲۰۱۶ بوده است.

مقام های وزارت خارجه ایالات متحده می گویند مانند داعش، القاعده و گروه های مرتبط به آن نیز با بهره برداری از حکومت های غیر موثر در سر تا سر قاره افریقا و شرق میانه، راه هایی را برای استحکام قدرت خود پیدا کرده است تا یک تهدید قابل توجه در سراسر جهان باقی بماند.

وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش سالانه خود در مورد دهشت افگنی جهانی به این نتیجه رسیده است که القاعده همچنان از نادیده گرفتن فعالیت های آن گروه از جانب حکومت ایران، منفعت میبرد.

در این گزارش آمده است که حداقل از سال ۲۰۰۹ تا حال، ایران به عمال القاعده اجازه داده است که پول و جنگجویان را از طریق آن کشور به جنوب آسیا و سوریه انتقال دهند، به همین دلیل و دلایل دیگر ایالات متحده ایران را در صدر کشورهای حامی تروریسم قرار داده است.

گزارش وزارت خارجه امریکا در مورد تروریزم بین المللی از ادامه حمایت ایران از گروه های دهشت افگن شیعه در شرق میانه مانند حزب الله لبنان، ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش گفته شده است که بیش از ۱۱۰۰۰ هزار حمله دهشت افگنی در سال قبل در سراسر جهان اتفاق افتاده که در نتیجه آن بیش از ۲۵۶۰۰ نفر جان های خود را از دست داده اند.

درین گزارش آمده است که بیش از صد کشور قربانی حملات دهشت افگنی شده اند اما بیشترین حملات در افغانستان، پاکستان، هند، فیلیپین و عراق صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG