لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین مرکز تحقیقات DNA در افغانستان افتتاح شد


وزیر صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که این کشور با افتتاح نخستین مرکز تحقیقات DNA به تشخیص جنتیکی هویت افراد قادر شده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان روز یکشنبه ۲۶ جنوری (ششم دلو) به خبرنگاران گفت که پیش از این، افغانستان سالانه در حدود صد مورد تشخیص DNA را با هزینۀ سنگین به کانادا می‌فرستاد؛ اما به گفتۀ وی با افتتاح این مرکز اکنون کارهای تشخیص در داخل افغانستان انجام خواهد شد.

آقای فیروز گفت: "این مرکز می‌تواند نمونه‌های (اجساد) انسان‌ها را که در انفجار، انتحار و حوادث طبیعی از بین می‌روند، شناسایی کند که مربوط به کی است. در قسمت زاد و ولد کمک می‌کند، در قسمت تشخیص رابطه فامیلی خانواده‌ها کمک می کند. همچنان در قسمت شناختن ریشه‌های اقوام و اشخاص در افغانستان".

به گفتۀ آقای فیروز، برای ساخت این مرکز قبلاً کارهایی انجام شده بود؛ اما به دلیل نبود افراد متخصص، وسایل و منابع مالی تا اکنون شروع به فعالیت نکرده بود.

وزیر صحت افغانستان افزود که تهیه وسایل و ساخت این مرکز را که تا اکنون بیش از ۵۰ میلیون افغانی هزینه برداشته است؛ حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی به طور مشترک تمویل کرده اند.

وزیر صحت عامۀ افغانستان فعالیت این مرکز را در بخش تامین عدالت و حکومتداری خوب گامی مهم خواند.

تاکید بر بی‌طرفی

همزمان با افتتاح این مرکز، عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان بر جلوگیری از مداخلات، فساد و سو استفاده در این مرکز تاکید کرد.

آقای عبدالله گفت که امنیت کاری مسوولان طب عدلی و کارمندان این بخش باید تامین گردد و محرمیت کاری که به گفتۀ وی بخش حساس در طب عدلی است، باید در نظر گرفته شود.

آقای عبدالله گفت: "سو استفاده در اینجا یا رخنۀ فساد اداری در این زمینه و اعمال نفوذ در این قسمت، یک جفایی خواهد بود به ملت ما و به کشور ما".

وزیر صحت افغانستان اطمینان داد که طب عدلی همواره "اخلاق کاری" را حفظ کرده و تحت هیچ گونه نفوذی قرار نگرفته است و همین شیوه را ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG