لینک های دسترسی

Breaking News

حملات راکتی به میدان هوایی بصره در عراق


مقامات میدان هوایی بصره گفته اند که پرتاب راکت پرواز های آنرا مختل نکرد

در ادامۀ اعتراضات در بصرۀ عراق، میدان هوایی بصره ناوقت شنبه مورد حملۀ راکتی قرار گرفت.

مقامات امنیتی عراق گفته اند که مهاجمان ناشناخته سه راکت را به میدان هوایی بصره پرتاب کردند، اما از احتمال تلفات و خسارات حملات راکتی گزارشی در دست نیست.

یک مقام میدان هوایی بصره گفته است که پرتاب راکت ها، موجب اختلال فعالیت میدان هوایی نشده و پرواز ها طبق معمول صورت گرفته است.

حملۀ راکتی به میدان هوایی بصره در ادامۀ مظاهرات مردم در آن شهر صورت گرفته است. ارایۀ خدمات حکومتی، افزایش بیکاری و فساد اداری از عوامل عمدۀ مظاهرات در شهر بصره عنوان شده است.

مردم شهر بصره می گویند که دلیل عمدۀ اعتراضات آنان، موجودیت فساد اداری و سوء مدیریت نخبگان سیاسی آن کشور است، وضعیتی که به گفتۀ آنان موجب از بین رفتن زیر بنا ها شده و آب آشامیدنی و برق در گرمای شدید تابستان به کلی قطع شده است.

در نتیجۀ مظاهرات و نارامی های شهر بصره که از چندین روز به این سو ادامه دارد، تا حال ۱۳ نفر کشته و ۴۸ نفر دیگر به شمول ۲۶ تن که هدف گلوله قرار گرفتند، زخمی شدند.

اعتراضات مردم در بصرۀ عراق از پنج روز به این سو ادامه دارد
اعتراضات مردم در بصرۀ عراق از پنج روز به این سو ادامه دارد

در همین حال، پارلمان عراق روز شنبه نشست اضطراری را برگزار کرد و در مورد نارامی های شهر بصره بحث و گفتگو کرد.

صد ها مظاهره کننده روز جمعه نیز در شهر بصره دست به اعتراض زدند و حکومت عراق را به "رفتار غیر منصفانه و غیر موثر" متهم کردند. مظاهره کنندگان روز جمعه قنسلگری ایران را نیز به آتش کشیدند و شعار های "ایران بیرون شو و عراق را آزاد بگذار" سر دادند.

مظاهره کنندگان خشمگین روز جمعه قنسلگری ایران را در شهر بصره آتش زدند
مظاهره کنندگان خشمگین روز جمعه قنسلگری ایران را در شهر بصره آتش زدند

مظاهره کنندگان روز جمعه همچنین و برای مدت کوتاهی شماری از کارگران استخراج تیل را به اسارات گرفتند.

احمد مجیب، سخنگوی وزارت خارجۀ عراق، گفته است که "هدف قرار دادن ماموریت های دیپلوماتیک، غیر قابل قبول است."

حمله بر قنسلگری ایران در شهر بصره پس از لغو قیود رفت و برگشت در شهر صورت گرفت. قنسلگری ایران در بصره در حالی به آتش کشیده شده است که بسیاری به این باوراند که حکومت ایران امور سیاسی در عراق را زیر کنترول دارد.

اعتراضات در بصره که دومین شهر بزرگ عراق به شمار می رود و در مرکز شیعه مذهبان موقعیت دارد نخست در ماه جولای آغاز شد، اما هفتۀ گذشته این اعتراضات شدت گرفت.

XS
SM
MD
LG