لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد ۱۶ ملیارد دالر در طول ۴ سال آینده برای افغانستان


کشور های اشتراک کننده در کنفرانس توکیو، مساعدت ۱۶ میلیارد دالر را در طول چهار سال آینده به افغانستان تعهد کردند.

کنفرانس توکیو با حضور حدود ۷۰ کشور و موسسات بین المللی به هدف تعیین میزان کمک های مالی برای دوره فراتر از سال ۲۰۱۴ و زمانی که اکثریت نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند گفت، دایر گردید.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان گفت که موفقیت مشارکت افغانستان با کشور های خارجی بستگی به توانایی های متقابل در پاسخگویی و اثبات شیوۀ استفاده ازین مساعدت ها می باشد تا اطمینان حاصل گردد که پول مالیه دهندگان خارجی به گونۀ موثر و شفاف به مصرف برسد.

هلری کلنتن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا گفت که ایالات متحده به نوبه خود، برای نگهداشت مساعدت ها در سطح یک دهۀ گذشته الی سال ۲۰۱۷ با کانگرس کار خواهد کرد تا هم دست آوردهای افغانستان حفظ گردد و هم سرمایه گذاری قابل توجه و قربانی های مردان و زنان امریکایی به هدر نرود.

وزیر خارجه جاپان که کشورش تا سه میلیارد دالر را تا سال ۲۰۱۶ برای افغانستان تعهد نموده است در بیانات خود گفت که این کمک ها براساس یک میکانیزم صورت گرفته و پی گیری و بررسی خواهد شد.

افغانستان از سال ۲۰۰۲ تا به حال نزدیک به ۶۰ ملیارد دالر را از طریق کمک ها دریافت نموده است، که منجر به بهبود در بخش های زیاد از جمله بخش های صحی، و تعلیمی گردیده است.

XS
SM
MD
LG